Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jak unikać konfliktów w związku ćwiczenia :)
18-09-2009, 22:23:20
Heart jak unikać konfliktów w związku ćwiczenia :)
ćwiczenia są dla wszystkich,nie tylko dla par :)
dzisiaj zamieszcze tylko 2,resztę spróbuje na dniach.Jestem współautorka ćwiczeń,wszystkie sugestie,krytyka - mile widziane.
Ćwiczenia zostały zaakceptowane i ocenione bardzo pozytywnie przez prowadzącą zajęcia :)
:heart:

Ćwiczenie 1. Wyrażanie uczuć wprost.
Cel: Celem tego ćwiczenia jest zlokalizowanie obszaru, na gruncie którego najczęściej dochodzi do konfliktów między partnerami i spojrzenie na problem z perspektywy każdej ze stron. Partnerzy poprawiają umiejętność wyrażania własnych emocji i mówienia od siebie. Są uwrażliwiani na zachowania empatyczne.
Część I
1. Każda z par ustala, który z partnerów jest osobą A, a który osobą B.
2. Partnerzy wspólnie zastanawiają się, kiedy i w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do kłótni.
3. Po ustaleniu najczęstszego powodu konfliktów osoba A wyraża swoje emocje wprost według schematu:
„Czuję………………………………………………… (emocja),
kiedy Ty………………………………………………… (zachowanie),
ponieważ………………………………………………… (konkretny powód).”
Osoba A mówi o przeżywanych przez siebie w sytuacji konfliktowej emocjach i o swojej perspektywie tego zdarzenia.
4. Osoba B parafrazuje wypowiedź osoby A (Usłyszałem/usłyszałam, że powiedziałeś/powiedziałaś, że…).
5. Osoba B stara się wczuć w położenie osoby A, w jej emocje i z tej perspektywy ocenia sytuację.

Część II (osoby A i B zamieniają się rolami)
1. Osoba B wyraża swoje emocje wprost według schematu:
„Czuję………………………………………………… (emocja),
kiedy Ty………………………………………………… (zachowanie),
ponieważ………………………………………………… (konkretny powód).”
Osoba B mówi o przeżywanych przez siebie w sytuacji konfliktowej emocjach i o swojej perspektywie tego zdarzenia.
2. Osoba A parafrazuje wypowiedź osoby B (Usłyszałem/usłyszałam, że powiedziałeś/powiedziałaś, że…).
3. Osoba A stara się wczuć w położenie osoby B, w jej emocje i z tej perspektywy ocenia sytuację.

Część III
Partnerzy ustosunkowują się do swoich wypowiedzi. Następuje konfrontacja subiektywnych odczuć partnerów odnoszących się do sytuacji konfliktowej i dyskusja nad wnioskami.

Ćwiczenie 2. Kontrakt.

Cel: Celem ćwiczenia jest wypracowanie przez partnerów wspólnej umowy dotyczącej postępowania wobec siebie na co dzień, a w szczególności w sytuacji konfliktu.
1. Partnerzy wspólnie ustalają zasady dotyczące własnego zachowania (szczególnie w sytuacjach konfliktu- np. nie krzyczymy na siebie, itp.) i spisują je tworząc kontrakt.
2. Każda para ustala hasło- klucz stosowane, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli. W momentach, kiedy może dojść do złamania ustaleń kontraktu, jeden z partnerów wypowiada hasło- klucz. Wówczas każda z osób udaje się do innego pomieszczenia i ma czas na ochłonięcie. Kiedy emocje już opadną i partnerzy gotowi będą do rozmowy, wykonują ćwiczenie 1. odnosząc się do zaistniałej sytuacji.
3. Za każde złamanie ustaleń kontraktu partnerzy wyznaczają sobie kary.
UWAGA: Kary wyznaczane przez partnerów nie mogą być poniżające.

Cały świat jest jak wielkie ciastko, ludzie zaś są marnymi okruszkami i tak się składa, że akurat ja jestem rodzynkiem <<Garfield>>
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi

Odpowiedz 

Wiadomości w tym wątku
jak unikać konfliktów w związku ćwiczenia :) - shimmy - 18-09-2009 22:23:20