Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chag Chanuka Sameach !!!
24-12-2016, 06:17:26
Post: #1
Chag Chanuka Sameach !!!
25 dnia miesiąca kislew (w tym roku zaczyna się 24 grudnia o zachodzie słońca) rozpoczyna się żydowskie Święto Świateł czyli Chanuka, które będzie trwało osiem dni.

Jest to najmłodsze z żydowskich świąt obchodzone od niespełna 2200 lat ;)
Chanuka została ustanowiona przez rabinów na pamiątkę cudu jaki wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej po wygranym przez żydów pod wodzą Judy Machabeusza powstaniu przeciwko Grekom.
Całą historię pięknie opisaną możecie przeczytać na 614th
a tutaj szybka ściąga dla zwolenników wersji muzycznej:


Podczas chanuki zapalane są świece w ośmioramiennej menorze zwanej chanukiją. Pierwszego dnia zapalana jest jedna świeca, następnego dwie, .. ostatniego dnia zapalane jest wszystkie osiem świec.
Czas palenia się świec przeznaczony jest dla B-ga i dlatego światło chanukiji nie może służyć żadnym praktycznym celom.
Chanukija z palącymi się świecami ustawiana jest w oknie lub innym widocznym miejscu by głosić światu o chanukowym cudzie
[Obrazek: 1.JPG]
[Obrazek: Menorah.jpg]
[Obrazek: chanukah-live.jpg]
[Obrazek: 7fd74815ab5678cb66d664138dc9d0cc.jpg]
[Obrazek: chanuka383.jpeg]

Jak każde święta i chanuka ma swoją kuchenna odsłonę.
Na pamiątkę bohaterstwa Judyty przygotowuje się potrawy z mleka i serów a na pamiątkę cudu z oliwą - potrawy przyrządzane na oleju a zwłaszcza sufganioty - żydowskie pączki (u mnie w tym roku z cynamonowego ciasta drożdżowego wyrastającego już w lodówce :D) oraz latkes - w oryginale - placki ziemniaczane ale jest masa wariacji z wykorzystaniem np. dyni, papryki, bakłażana i innych warzyw.

Przepis na latkes jest śpiewająco łatwy


Po tych wszystkich potrawach warto zadbać o prawidłowe trawienie wspomagając je w tradycyjny sposób :D
[Obrazek: 8c5e9288dee1cf46d593706b631ba127.jpg]

Chanuka to też czas, gdy nawet najbardziej ortodoksyjny żyd może a nawet powinien oddać się hazardowi podczas gry w drejdla

Życzę więc Wam wszystkim Chag Chanuka Sameach !!!
[Obrazek: %D7%97%D7%92%20%D7%97%D7%A0%D7%95%D7%9B%...%97(1).jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi12-12-2017, 07:26:24
Post: #2
RE: Chag Chanuka Sameach !!!
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcR0rkvsGjMBN1hPvLdXejw...JVtYoJKyVn]

Dziś o zachodzie słońca zapalamy pierwszą świecę chanukową

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQiC7gAJ_lOWLXTcYIXluO...-ZZHsz1yXS]

Kandelabr używany w Świątyni miał siedem ramion (6+1), reprezentujących Zrozumienie, Siłę, Bojaźń Boga, Boską Obecność, Wiedzę, Radę, Mądrość, ale świecznik chanukowy (chanukija) ma ich dziewięć, a na końcu każdego z nich znajduje się pojemnik na olej lub miejsce na świecę. Nie zawsze zresztą są to ramiona, ponieważ tradycyjną formą chanukii jest również lampka z tzw. zapleckiem – naczyńka na olej lub tulejki na świeczki są tu umieszczone z przodu, na podłużnej listwie.
Ramion jest aż dziewięć, ponieważ osiem reprezentuje osiem dni, a dziewiąte spełnia ważną rolę pomocniczą i nazywa się szamasz (sługa). Jednak ponieważ jest to rola pomocnicza – światło szamasza nie jest uważane za „oficjalne” światło chanukiji.
Menory chanukowe wykonywane są najczęściej z mosiądzu, miedzi, srebra, bywają też ceramiczne. Niektóre przystosowane są do świec, inne do oleju. W domach starców i w szpitalach, gdzie istnieje większe niż zazwyczaj niebezpieczeństwo pożaru, używane są menory elektryczne.
Przez osiem nocy, począwszy od 25 dnia miesiąca kislew, zapala się świece w chanukiji, korzystając z szamasza, przed którego zapaleniem nie wygłasza się błogosławieństwa. Zawsze jako pierwszą zapala się kolejną nową świecę (aż do ośmiu w ósmy dzień) i zawsze jest to świeca znajdująca się z lewej strony (patrząc od przodu na menorę) świecy zapalonej poprzedniego dnia. Wynika z tego, że pierwszą zapalaną świecą (pierwszego dnia) jest ta najbardziej wysunięta na prawo i ona jest też ostatnią zapalaną w ostatni dzień świąt.
Świece zapala głowa domu (mężczyzna lub kobieta) i osoba ta wygłasza też błogosławieństwa. Ostatnio upowszechnia się zwyczaj zapalania specjalnych, miniaturowych menor przez dzieci. Chanuka jest wesołym, radosnym świętem. Świecznik powinien być ustawiany tak (np. na parapecie okna), aby był widziany przez przechodniów. Chodzi o „głoszenie światu” chanukowego cudu. Aby cel ten został właściwie spełniony, świateł chanukowego świecznika nie wolno wykorzystywać do innych celów (np. nie wolno przy nim czytać albo czegokolwiek nim oświetlać ani odpalać od świec chanukowych innej świecy, np. szamasza).
Chanuka jest świętem, które w zachodnim świecie zyskuje na znaczeniu na skutek swojego kalendarzowego sąsiedztwa z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. Dawniej na przykład nie istniał zwyczaj dawania dzieciom prezentów na Chanukę. Prezenty dawało się na Purim. Obecnie dzieci coraz częściej dostają chanukowe prezenty w każdy z ośmiu dni święta, po zapaleniu kolejnej chanukowej świecy lub lampki.


[Obrazek: Hanukah_Electronica_3.gif]

Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć
Evelyn Beatrice Hall
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Chag Pesach Sameach! Jowita 1 458 30-03-2018 07:03:39
Ostatni post: Jowita