Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Pytaj i odpowiadaj - zapraszamy na nasz nowy serwis - Pomóż nam go rozkręcić!

Forum używa pliki cookies w celu dostosowania zawartości stron serwisu do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania z forum. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Siatka bagua
05-05-2009, 16:31:02
Information Siatka bagua
Siatka bagua to charakterystyczna mapa rozkładu energii w przestrzeni życiowej człowieka. Kierowanie się tym porządkiem daje ład, harmonię i optymalne warunki życia. Podczas konsultacji Feng Shui ustalamy strefy siatki, sprawdzamy co w nich może powodować problemy i oceniamy jakie remedia powinniśmy zastosować. Wyznaczanie powyższych stref jest bardzo proste. Każda jest przypisana do konkretnego kierunku geograficznego.

Rodzina i zdrowie - wschód - to właśnie pole odpowiada za stan stosunków panujących w rodzinie: wzajemne zrozumienie, akceptację i wspieranie. Centralne pole odpowiada za stan naszego zdrowia i odczuwaną radość życia. W tym właśnie punkcie każdego pomieszczenia gromadzi się dobroczynna energia chi, stąd pole to w znacznym stopniu wpływa na nasz nastrój, generując komfort lub dyskomfort psychiczny. Ponieważ z wszystkich pól właśnie centrum bagua jest najsilniej związane z naszym ogólnym samopoczuciem i zdrowiem, niewątpliwie uznać je można za pole szczególne.

Finanse - płd-wsch - ta strefa bagua najczęściej bywa kojarzona z pieniędzmi i wykorzystywana do poprawiania sytuacji finansowej. Rozumienie pojęcia "bogactwo" wyłącznie w sensie powodzenia materialnego może jednak ograniczać napływ powodzenia i korzyści o charakterze innym niż finansowy, jak wzbogacające nas przeżycia (korzyści duchowe), czy nasze ambicje i cele (korzyści intelektualne bądź duchowe).

Sława - południe - pole to odpowiada za stan naszej pozycji społecznej, reputacji i zdobytego uznania w środowisku, w którym żyjemy.

Związki - płd-zach - w tej części siatki bagua znajduje się strefa odpowiedzialna za nasze kontakty z innymi, począwszy od związków intymnych poprzez rodzinne i przyjacielskie, aż po zawodowe. Ponieważ za swój najważniejszy związek uważamy zwykle małżeństwo lub inną relację o charakterze miłosnym i intymnym, to pole bagua często nazywane jest też po prostu polem Małżeństwa, nie należy jednak ograniczać rozumienia tego terminu wyłącznie do związków zawieranych oficjalnie w obliczu władzy państwowej lub kościelnej.

Dzieci - zach - to pole odnosi się do wszelkich rezultatów naszych twórczych działań czy myśli, czyli naszych dzieci - pojętych również w sensie dosłownym. Określenie Twórczość łączy w sobie wiele znaczeń i doskonale opisuje to właśnie pole bagua, odpowiadające za pozornie tak różne kwestie jak nasze potomstwo, dojrzewające plany, dobre pomysły i kreatywność.

Autorytet - płn-zach - ta strefa związana jest z rolą wszelkich autorytetów w naszym życiu. Strefa Autorytetów odpowiedzialna jest za charakter kontaktów pracownik-szef.

Kariera - północ - pole to odpowiada za pomyślność w sferze zawodowej, wiąże się z pracą zarobkową, ale także z wykorzystaniem i poszerzaniem możliwości zawodowych. W bardziej ogólnym sensie odnosi się także do drogi życiowej, którą kroczymy, do wyborów, których dokonujemy i życiowych szans, z których mamy możliwość korzystać.

Wiedza - płn-wsch - odnosi się nie tylko do naszej erudycji i ogólnego zasobu wiadomości zdobywanych w procesie edukacyjnym, ale również, a może przede wszystkim, do wiedzy duchowej, rozumianej jako świadomość. Harmonia panująca na tym obszarze owocuje lepszym zrozumieniem samego siebie oraz zasad rządzących światem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi

05-09-2009, 18:56:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-09-2009 19:05:07 przez Obcy.)
RE: Siatka bagua
Feng Shui dysponuje dokładnym schematem poszczególnych sfer ludzkiego życia, przyporządkowanych określonym częściom mieszkania. Schemat ten jest bardzo prosty, a jednocześnie wystarczająco elastyczny, by można go było idealnie dopasować do każdego pomieszczenia i powierzchni. Jest to tzw. siatka bagua. Zawsze przybiera ona kształt pomieszczenia lub powierzchni, na którą jest nakładana, zazwyczaj przedstawiana jest jednak w postaci kwadratu lub prostokąta podzielonego na dziewięć równych części, tak że część centralna (oznaczona numerem 5) otoczona jest pozostałymi ośmioma.

Jeśli dotąd nie miałeś do czynienia z praktycznym wykorzystaniem sztuki Feng Shui, z pewnością uznasz za pomocne narysowanie prostego planu swojej przestrzeni życiowej. Dzięki temu, zamiast niewyraźnych wyobrażeń, uzyskasz dokładny i namacalny obraz swego życia. W trakcie rysowania uwzględnij proporcje, a także ewentualne nieregularności, jak nisze, wnęki czy wypustki. Zaznacz drzwi i okna, rozmieszczenie mebli, sprzętów oraz wszelkich ważnych dla Ciebie obiektów, takich jak ulubiony fotel, kwiat doniczkowy, obraz czy figurka. Pamiętaj, by drzwi wejściowe Twojego domu, mieszkania, czy pokoju znalazły się w dolnej części rysunku. Tak przygotowany plan podziel na dziewięć równych części, tym samym uzyskując obraz ba-gua narysowanego budynku lub pomieszczenia. Ponumeruj wszystkie części tak jak na poniższej ilustracji. Upewnij się, że drzwi wejściowe znalazły się w jednym z następujących pól: 8, 1, lub 6.

Dziewięć pól bagua

Każde z dziewięciu pól siatki bagua symbolizuje określoną sferę życia, dzięki czemu siatka ta może stać się dla Ciebie nieocenionym narzędziem do diagnozowania, kontrolowania oraz modyfikowania stanu wybranych przez Ciebie dziedzin Twojego życia. Wystarczy tylko poznać rozmieszczenie poszczególnych pól oraz dokładne znaczenie każdego z nich, które znajdziesz poniżej.

1. Kariera/ Droga życiowa

Pole to odpowiada za pomyślność w sferze zawodowej, wiąże się z pracą zarobkową, ale także z wykorzystaniem i poszerzaniem możliwości zawodowych. W bardziej ogólnym sensie odnosi się także do drogi życiowej, którą kroczymy, do wyborów, których dokonujemy i życiowych szans, z których mamy możliwość korzystać.

2. Związki/ Małżeństwo

W tej części siatki bagua znajduje się strefa odpowiedzialna za nasze kontakty z innymi, począwszy od związków intymnych poprzez rodzinne i przyjacielskie, aż po zawodowe. Ponieważ za swój najważniejszy związek uważamy zwykle małżeństwo lub inną relację o charakterze miłosnym i intymnym, to pole bagua często nazywane jest też po prostu polem Małżeństwa, nie należy jednak ograniczać rozumienia tego terminu wyłącznie do związków zawieranych oficjalnie w obliczu władzy państwowej lub kościelnej.

3. Autorytety/ Rodzina

Ta strefa związana jest z rolą wszelkich autorytetów w naszym życiu, szczególnie zaś z naszymi przodkami, dlatego też tradycyjną nazwą tego pola jest Rodzina. To właśnie pole odpowiada za stan stosunków panujących w rodzinie: wzajemne zrozumienie, akceptację i wspieranie, natomiast w relacjach zawodowych, strefa Autorytetów odpowiedzialna jest za charakter kontaktów pracownik-szef.

4. Bogactwo/ Korzyści

Ta strefa bagua najczęściej bywa kojarzona z pieniędzmi i wykorzystywana do poprawiania sytuacji finansowej. Rozumienie pojęcia "bogactwo" wyłącznie w sensie powodzenia materialnego może jednak ograniczać napływ powodzenia i korzyści o charakterze innym niż finansowy, jak wzbogacające nas przeżycia (korzyści duchowe), czy nasze ambicje i cele (korzyści intelektualne bądź duchowe).

5. Zdrowie/ Witalność

Centralne pole odpowiada za stan naszego zdrowia i odczuwaną radość życia. W tym właśnie punkcie każdego pomieszczenia gromadzi się dobroczynna energia chi, stąd pole to w znacznym stopniu wpływa na nasz nastrój, generując komfort lub dyskomfort psychiczny. Ponieważ z wszystkich pól właśnie centrum bagua jest najsilniej związane z naszym ogólnym samopoczuciem i zdrowiem, niewątpliwie uznać je można za pole szczególne. Skoro wszystkie sfery naszego życia mają mniejszy lub większy wpływ na nasz stan psychofizyczny, sądzę, że także centrum bagua ulega wpływowi pozostałych pól. W związku z tym, jeśli zechcesz wykorzystać Feng Shui do poprawy swego stanu zdrowia, nie koncentruj się wyłącznie na tym polu, ale raczej zajmij się tymi, które je otaczają. Innymi słowy, jeśli poprawisz jakość swego życia we wszystkich lub przynajmniej w większości sfer, Twój stan psychofizyczny ulegnie automatycznej poprawie. Powyższa zasada sprawdzi się lepiej, jeśli usuniesz z tego miejsca wszelkie zbędne przedmioty i sprzęty, pozostawiając wolną przestrzeń, aby zachować możliwość swobodnego przepływu energii życiowej.

6. Pomocni Ludzie/ Przyjaciele

Określenie Pomocni Ludzie odnosi się w równym stopniu do osób nam znanych (rodzina, partner, przyjaciele, współpracownicy, szefowie), jak i nieznanych. Dzięki harmonii panującej w tej strefie bagua możemy doświadczyć bezinteresownej życzliwości i pomocy ze strony innych, a dzięki temu pełniej odczuwać, że jesteśmy akceptowani i doceniani. Co więcej, rolę naszych pomocników mogą przyjąć nawet przedmioty, które pojawią się w naszym zasięgu w najkorzystniejszym czasie i miejscu.

7. Twórczość/ Dzieci

To pole odnosi się do wszelkich rezultatów naszych twórczych działań czy myśli, czyli naszych dzieci - pojętych również w sensie dosłownym. Określenie Twórczość łączy w sobie wiele znaczeń i doskonale opisuje to właśnie pole bagua, odpowiadające za pozornie tak różne kwestie jak nasze potomstwo, dojrzewające plany, dobre pomysły i kreatywność.

8. Wiedza/ Świadomość

Strefa określana jako Wiedza odnosi się nie tylko do naszej erudycji i ogólnego zasobu wiadomości zdobywanych w procesie edukacyjnym, ale również, a może przede wszystkim, do wiedzy duchowej, rozumianej jako świadomość. Harmonia panująca na tym obszarze owocuje lepszym zrozumieniem samego siebie oraz zasad rządzących światem.

9. Opinia/ Uznanie/ Sława

Najczęściej spotykaną nazwą tego pola bagua jest Sława, nie jest to jednak najtrafniejsze określenie, ponieważ wielu osobom niesłusznie kojarzy się wyłącznie ze zdobyciem rozgłosu na szeroką skalę. Tymczasem znaczenie tej strefy bagua jest znacznie szersze, odpowiada ona bowiem za stan naszej pozycji społecznej, reputacji i zdobytego uznania w środowisku, w którym żyjemy.

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
29-03-2010, 20:33:34
dodam tylko, zę jest to późniejsza interpretacja będąca uproszczeniem skomplikowanych wyliczeń dla pierwotnego F-S. ot na potrzeby człowieka zachodu kilka rzeczy ujęto w bardziej strawne formy. sporo jest tu uproszczeń i przekłamań, jednak jeśli ktoś chce konkretniejszej wiedzy to po prostu interesuje się już głębiej nie pozostając w obszarze uproszczeń :)

anioły 2013
mandale

Moja strona
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
15-05-2013, 09:39:51
Opis podany przez "Obcy" jest bardzo przejrzysty i latwy w zastosowaniu. Jak w niewielu zrodlach, tak w tym opisie jest podane, ze siatke baqua mozna stosowac na kazde pomieszczenie - jedno z czesto zadawanych pytan przez osoby poczatkujace.
Na jakiej podstawie twierdzisz, ze jest tu sporo "uproszczen i przeklaman" ?

Cytat: ... jednak jeśli ktoś chce konkretniejszej wiedzy to ...
to, chyba ... - powinien zajac sie studiowaniem sztuki Feng-shiu, najlepiej u wschodnich mistrzow. ;)

Uwazam, ze nasi konsultanci Feng-shui posiadaja bardzo dobra wiedze.
I nie widze rozgraniczenia na "dla ludzi zachodu" - wszystko jest podawane w/g zasad Feng-shui, ktore sa jedne.

To ludzie, a nie podróże statkiem, przyprawiają mnie o chorobę morską.
Ale obawiam się, że nauka jeszcze nie znalazła lekarstwa na tę dolegliwość.

Umberto Eco
15-05-2013, 11:16:31
no ja widzę. ogromna ilość informacji o FS w ogóle niema nic z tym wspólnego. w tej materii jestem tradycjonalistką.

by wyliczyć wszystkie potrzebne informacje potrzeba znać sporo dat w tym i daty poszczególnych etapów budowy budynku, mieszkańców itp. ów siatka jest uproszczonym schematem który ma wiele różnych form i przekłamań. aby być uczciwym trzeba dodać, ze wiele z nich wynika z niezrozumienia tematu.
przykład:
wejście. jak widać na rysunku wejście jest przy wodzie i na północy. samo w sobie nie zawiera kłamstwa, jednak jeden konsultant powie iż wszystkie domy powinny mieć wejście od północnej strony, inny że wejście determinuje układ siatki, a jeszcze inny, że wejście nie ma znaczenia i trzeba liczyć wedle kierunków.

FS to bardzo ścisła i iście matematyczna dziedzina (podobnie jak horoskop który zdecydowanie lepiej zgłębiłam niż FS) zatem na przestrzeni lat wiele aspektów zostało uproszczonych. ma to ten plus że stało się popularniejsze i może dotrzeć do większej ilości osób (a ogólne założenia nie zaszkodzą a w wielu przypadkach mogą pomóc) zaś minus, to to iż zostało wrzucone do worka z masa zabobonów i zamiast się rozwijać zatraca się w przekłamaniach. potrzeba naprawdę dużo determinacji by dotrzeć do sedna a jeszcze więcej by się nie zniechęcić.

[Obrazek: luo-pan.jpg]
chińczyk pracuje z czymś takim. i to wcale nie jest najbardziej rozbudowany luo pan jaki w życiu widziałam. sama mam prostszy a i tak wciąż w nim coś nowego odkrywam.

zatem tego typu siatka fajna jest do zabaw w intencji poprawienia losu. sama intencja może wiele zdziałać, zaś wskazówki ogólne mogą okazać się trafne. do tego wiele zaleceń FS jest ogólnych i po prostu sprawdzają się w sumie wszędzie. jednak jeśli ktoś chce zająć się FS rzetelnie to siatka ta szybko staje się ciekawostką, lub maleńką ściągą na szybkie spostrzeżenia a nie narzędziem pracy.

anioły 2013
mandale

Moja strona
15-05-2013, 16:46:22
Cytat: ...chińczyk pracuje z czymś takim. i to wcale nie jest najbardziej rozbudowany luo pan jaki w życiu widziałam. sama mam prostszy a i tak wciąż w nim coś nowego odkrywam.

Shi - jestes Mistrzem-Konsultantem Feng-shui?:shy:

Umberto Eco
15-05-2013, 17:15:44
wolałabym napisać nie, ale bym skłamała :)

nie zajmuję się tym w każdym razie już, tak samo jak horoskopami.

anioły 2013
mandale

Moja strona
15-05-2013, 18:58:03
Cytat:shi
wolałabym napisać nie, ale bym skłamała
Czyli - JESTES Mistrzem-Konsultantem Feng-shui
- czy dobrze zrozumialam ? - bo tak wynika z Twojej wypowiedzi.
- nie chodzi mi o to, czy sie tym zajmujesz,
tylko zadalam Ci konkretne pytanie.
Cytat:Boji:
Shi - jestes Mistrzem-Konsultantem Feng-shui?

Umberto Eco
15-05-2013, 19:05:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-05-2013 19:32:58 przez shi.)
boji, tę karmę skończyłam i z tematem chińskim też. trochę się to za mną ciągnęło. stopień jaki uzyskałam ma dla mnie taką samą wartość jak to że chodziłam do szkoły podstawowej.
post do którego się odniosłaś był z 2010 roku, wtedy jeszcze byłam aktywna, (choć na wyciszeniu bardziej), i wtedy odpowiedziałabym Ci "tak". dzisiaj najchętniej odpowiedziałabym "nie" bo wiedza i umiejętności to jedno a świadomość to drugie. no i nie zwykłam używać słowa "mistrz"

jestem sobą. tytuł nie ma najmniejszej wagi.

anioły 2013
mandale

Moja strona

15-05-2013, 20:29:24
Dziekuje Ci za odpowiedz. :)

Umberto Eco
Odpowiedz