Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symbolika liczby 3
24-11-2009, 18:25:59
Post: #1
Symbolika liczby 3
Symbolika liczb


Symbolika liczby 3


Bez względu na to, czy weźmiemy pod uwagę geometryczny aspekt trójkąta, czy mistyczny i mityczny aspekt trójcy, liczba 3 jest łącznikiem i zasadą stworzenia.


Narodziny, życie i śmierć - te trzy etapy ludzkiej egzystencji niewątpliwie przychodzą na myśl w związku z liczbą 3. Częstokroć życie przeciwstawiamy śmierci, biorąc pod uwagę obecność bądź nieobecność fizycznego ciała człowieka. Oznacza to, że pojęcie istnienia i śmierci prowadzi do dualizmu, podwójnego rytmu, w którym jest coś fatalistycznego, niezmiennego i nieuchronnego. Te dwa dopełniające się elementy zawsze są sobie przeciwstawne i nigdy nie mogą się spotkać. Wydaje się, że cała równowaga świata opiera się na tej precyzyjnej opozycji. Ale czy istnieje możliwość takiej konfiguracji, która byłaby skutkiem twórczej roli jakiegoś trzeciego elementu czy czynnika? Czy może zasada trójki powstała, ponieważ liczba 2 albo dwie jedynki stały w opozycji, ale jednocześnie przyciągały się wzajemnie? W rezultacie jeszcze jeden nieznany element narodził się z tego dualizmu.
Jeśli potraktujemy pierwsze dwie liczby jako symbole najprostsze, możemy przyjąć, że jedność to niebo, a dwójka to ziemia, albo inaczej - jedność to ojciec, a dwójka to matka. Z ich związku, który najpierw stanowił jedność, a potem został rozdzielony, narodził się człowiek rozumiany tu jako cały gatunek ludzki.
Tak więc, według trzech zasad istnienia życie znajduje się w środku, a narodziny i śmierć na przeciwległych końcach. Są one niczym drzwi, przez które musimy przejść, żeby wejść i wyjść. Połowa drzwi to kolejny aspekt tej liczby, na przykład, jeśli narysujemy punkt albo linię na horyzoncie, która oddziela niebo od ziemi albo niebo od morza, znajdziemy się w świecie liczby 3-Łączy ona i jednocześnie dzieli dwa różne elementy. W świecie liczby 2 przechodzimy niepostrzeżenie od jednego stanu do drugiego, bez uświadomienia sobie różnicy. Dwa przeciwstawne bieguny wyzwalają iskrę. Liczba 3 jest właśnie tą iskrą, wewnętrzną energią, płomieniem, który się zapala, przynosi ciepło i światło, oświeca - jest symbolem ducha i rozumu.

TRÓJCA


W wielu religiach można spotkać się z koncepcją trzech bóstw tworzących jedność, na przykład w hinduizmie Trimurti oznacza „ten o trzech formach": Brahma - stwórca, Wisznu - życie, Siwa - zniszczenie lub śmierć. Według wierzeń hinduskich, najwyższy duch umieścił Bralinie po swej prawej stronie, aby stworzył świat, Wisznu - z lewej, aby go ochraniał, Siwę - pośrodku, aby go zniszczył. Trójca Święta w chrześcijaństwie pokazuje jednego Boga w trzech postaciach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Doktryna ta pochodzi prawdopodobnie ze starożytnych popularnych wierzeń i kultur Mezopotamii, Egiptu, Grecji i cywilizacji celtyckiej.
Na całym świecie istnieją koncepcje opierające się na trój postaciowym bóstwie uosabiającym wszechświat lub kosmos, człowieka i jego świadomość. Inaczej mówiąc - jest to niebo, ziemia i człowiek.

IDEA TRÓJCY


Człowiek składa się z duszy, ciała i umysłu, ale także z głowy, tułowia i kończyn. Według przekonań lekarzy antyku - trójca symbolizuje ciało: fizyczne, eteryczne albo witalne, i emocjonalne, zwane także astralnym. Postać eteryczna również dzieli się na tworzące całość: ciało witalne - odpowiadające seksualności, impulsom, genitaliom i prokreacji. ale także psychice i odnawialnym zasobom energetycznym, lekkie - władające pięcioma zmysłami i krążeniem krwi, pracą serca i temperaturą ciała, wreszcie - refleksyjne, rządzące inteligencją, wolą i działaniem.
Ale obraz trójcy nie byłby kompletny, gdybyśmy nie wspomnieli o filozoficznej zasadzie tezy, antytezy i syntezy. Teza uosabia tu życie w swej pierwotnej, początkowej postaci; antyteza symbolizuje śmierć, wciąż w jej prymitywnym sensie: i synteza postrzegana jako zasada wieczności, ponieważ życie i śmierć nie mogą być sobie przeciwstawne - są dwoma biegunami tej samej rzeczywistości: widzialnym i niewidzialnym, które mogą się połączyć i stworzyć jedność.

Atrybuty
   

Nazwy:
potrójny, trójca, trio, trivium, trzykrotny.
Powiązanie liczb z literami alfabetu: C, L i U.
Powiązanie z liczbami-literami kabały:
Ghfmel.
Powiązania astrologiczne:
Jowisz.
Kolor:
żółty.
Symbol geometryczny:
trójkąt.

Wyobraźnia i symbolika liczby 3


Trójka odgrywa rolę twórczą i ożywiającą, ale jest także łącznikiem, np. linia między dwoma punktami jest trzecim elementem, bez którego nie mogłyby się one nigdy spotkać. Według tej samej zasady, poprzez połączenie trzech punktów otrzymamy trójkąt. Ta figura geometryczna ma wielkie symboliczne znaczenie. Od starożytności posługiwano się nią do przedstawiania czterech podstawowych żywiołów: trójkąt w pozycji pionowej reprezentował ogień i biegun męski; trójkąt odwrócony - wodę i biegun żeński; trójkąt w pozycji pionowej, przekreślony poziomą linią- powietrze i ducha; odwrócony trójkąt, również przekreślony poziomą linią w środku - ziemię i materię.
Wyłączając biel i czerń, które nie są właściwie kolorami, istnieją trzy barwy podstawowe: żółta, niebieska i czerwona, oraz trzy dopełniające: zielona powstała z żółtej i niebieskiej, pomarańczowa - z żółtej i czerwonej, i fioletowa - z niebieskiej i czerwonej.

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Symbolika liczby - 13 Obcy 1 15.971 04-04-2014 18:18:13
Ostatni post: Fau
  Symbolika liczby - 12 Obcy 0 22.447 27-12-2009 10:39:22
Ostatni post: Obcy
  Symbolika liczby - 10 Obcy 0 35.282 26-12-2009 15:00:38
Ostatni post: Obcy
  Symbolika liczby 9 Obcy 0 25.524 25-12-2009 22:08:44
Ostatni post: Obcy
  Symbolika liczby 8 Obcy 0 28.827 25-12-2009 20:49:45
Ostatni post: Obcy
  Symbolika liczby 7 Obcy 0 15.461 03-12-2009 20:41:57
Ostatni post: Obcy
  Symbolika liczby 6 Obcy 0 18.477 02-12-2009 19:17:18
Ostatni post: Obcy
  Symbolika liczby 4 Obcy 0 34.639 24-11-2009 19:14:34
Ostatni post: Obcy
  Symbolika liczby 5 Obcy 0 17.473 24-11-2009 18:49:15
Ostatni post: Obcy
  Symbolika liczby 2 Obcy 0 16.133 24-11-2009 18:10:25
Ostatni post: Obcy