Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wstęp do Filozofii Zen
22-05-2010, 13:51:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-05-2010 14:05:28 przez Iguanna.)
Wstęp do Filozofii Zen
Wstęp do Filozofii Zen

Filozofia zen jest bardzo podobna do filozofii Tybetańskiej. Jednak Zen jest bardziej sztywna i dyscyplinarna. W Zen kładzie się nacisk na elementy pozaracjonalne, a ignoruje się te racjonalne istniejące w innych odłamach Buddyzmu. Cel jest jednak ten sam: pełne oświecenie.

Oświecenie: "Oznacza to stan przekroczenia swojego ja i pełnego zespolenia się z absolutną Pustką, która stanowi podstawę wszelkiego bytu. Poznanie Pustki jest poza możliwościami rozumu racjonalnego, można jej jednak doświadczyć"

Dla filozofii Zen przestrzeń i czas to iluzja, złudzenie. Tak samo jak w innych odłamach Buddyzmu istnieje tylko 'tutaj i teraz'. To co się wydarzyło, lub to co się ma wydarzyć jest tylko wymysłem, konstrukcją umysłu, która nie ukazuje tego co rzeczywiście jest.

Samo słowo "zen" jest bardzo złożone i 'głębokie', ponieważ oznacza stan oświecenia i to z czym człowiek oświecony się styka i jednoczy.

" Filozofia zen powstała na terenie Chin, następnie, przedostała się do Japonii, Korei i Wietnamu. Dziś szkoły zen można znaleźć na całym świecie. W Polsce istnieje kilka ośrodków tej religii (Główna Świątynia Do Am Sah mieści się w Warszawie), a oprócz tego istnieje kilka grup zen m. i. n. w Częstochowie, Toruniu, Katowicach i Wrocławiu.

Oto typowe wyjaśnienie czym jest zen tłumaczone przez mistrza Seung Sahna:

Wszyscy na tym świecie szukają szczęścia na zewnątrz, a nikt nie rozumie swojego własnego wnętrza. Każdy mówi „ja” „ja chcę tego", „ja jestem jak tamto”. Ale nikt nie rozumie tego „ja”. Gdy się urodziłeś to skąd przyszedłeś? Gdy umrzesz, dokąd pójdziesz?
Jeżeli będziesz uczciwie pytał: „Kim jestem?” wtedy wcześniej czy później trafisz na ścianę, gdzie całe myślenie jest odcięte. Nazywamy to „umysłem nie-wiem”. Zen jest utrzymywaniem tego umysłu „nie-wiem” zawsze i wszędzie."

Polecam:

Jasnowidzenie, Tłumaczenie snów i Oczyszczanie Kamy Wróżenie, Bioenergoterapia, Buddyzm - Katowice, Mysłowice, Sosnowiec

:)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi

29-09-2010, 12:27:20
RE: Wstęp do Filozofii Zen
Witam wszystkich, jestem od niedawna na forum i to mój pierwszy post :)
Interesuję się od niedawna buddyzmem i w przypadku zen ciągle wraca jedno pytanie: w jakim stopniu Zen jest religią? Gdzie jest sfera sacrum w Zen? W innych religiach światowych mamy kult boga, czy bogów (nawet w buddyzmie - w kulcie Buddy Amitaby) i w uwielbieniu do niego znajduje się obszar świętości.
Gdzie w Zen jest świętość?
Pozdrawiam serdecznie i dzięki za komentarz w tej sprawie.

We wszystkich nas drzemie iskierka boskości. Joga roznieca ją w jasny płomień.
BKS Iyengar
Ćwicz Jogę świadomie | Bliscy nie odchodzą
29-09-2010, 16:33:17
W jodze jest słowo dhiana co oznacza medytacja oraz 1/8 Yogi i to słowo zawędrowało z Indii do Chin, a ponieważ Chinczycy nie mogli wypowiadać dhiana, przekręcili je na czian, dalej zawędrowało do Japonii, gdzie Japończycy zrobili z niego zen i tylko takie jest znaczenie tego słowa i żadne inne. Niektórzy mistrzowie Zen widząc rozczarowanie ludzi zachodu z tego powodu, zaczęli dodawać różne inne znaczenia temu słowu, żeby nie psuć zabawy europejczykom.

"...Samo słowo "zen" jest bardzo złożone i 'głębokie', ponieważ oznacza stan oświecenia i to z czym człowiek oświecony się styka i jednoczy..."

To absolutna bzdura! Zen oznacza tylko drogę do oświecenia przez medytację i nic więcej. Nota bene - stan oświecenia = SATORI!
30-09-2010, 07:42:23
No ok, ale Zen oprócz tego, że oznacza drogę do oświecenie przez medytację jest jednak wyróżniającą się i specyficzną szkołą buddyzmu. I w jej podejściu zastanawia mnie ta sfera sacrum. Gdzie on się znajduje? Czy święta jest Pustka, czy święte jest 'Nie wiem' czy święta jest Rzeczywistość, czy święty jest Budda?

We wszystkich nas drzemie iskierka boskości. Joga roznieca ją w jasny płomień.
BKS Iyengar
Ćwicz Jogę świadomie | Bliscy nie odchodzą
12-12-2010, 22:00:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-12-2010 22:02:48 przez Damian907.)
(30-09-2010 07:42:23)chani napisał(a):  No ok, ale Zen oprócz tego, że oznacza drogę do oświecenie przez medytację jest jednak wyróżniającą się i specyficzną szkołą buddyzmu. I w jej podejściu zastanawia mnie ta sfera sacrum. Gdzie on się znajduje? Czy święta jest Pustka, czy święte jest 'Nie wiem' czy święta jest Rzeczywistość, czy święty jest Budda?

"Sfera Sacrum" (w opozycji do profanum) to jest zachodni wymysł, na Wschodzie nie stawia się takiej dychotomii.
Z tych podanych przez Ciebie (żeby nie zostawiać Cię z niczym) to najbliższe prawdzie jest stwierdzenie, iż "rzeczywistość jest święta".

Pozdrawiam,
Damian
Odpowiedz