Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cel: wyzwolenie i oświecenie
22-05-2010, 15:48:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-05-2010 15:56:22 przez Iguanna.)
Post: #1
Cel: wyzwolenie i oświecenie
Cel: wyzwolenie i oświecenie

'Droga do wyzwolenia składa się z dwóch kroków:

- najpierw stwierdza się, że w ciele nie ma niczego trwałego, ponieważ składa się ono z wirujących nieustannie cząstek. (wszystko jest energią)
- Potem staje się jasne, że również w myślach i uczuciach nie można odnaleźć niczego rzeczywistego.

Mimo że zewnętrzne i wewnętrzne doświadczenia sprawiają wrażenie "rzeczywistych", są jedynie ciągle zmieniającymi się strumieniami uczuć i myśli.

Ten wgląd wpływa w coraz większym stopniu na nasze ogólne życiowe nastawienie i staje się wreszcie trwałym doświadczeniem: jeśli prawdziwa natura umysłu jest przejrzystą i nieograniczoną przestrzenią, co mogłoby nam zaszkodzić?
Rozpoznanie, że nie istnieje żadne "ja", oznacza, że nie staniemy się już nigdy tarczą strzelecką. Przestajemy też być obiektem ataków i kiedy spotykają nas nieszczęścia i trudności, myśl "cierpię" staje się zwykłym spostrzeżeniem "istnieje cierpienie".
We wszystkich życiowych położeniach rozpoznaje się dążenie istot do szczęścia. Jeśli widzi się jednocześnie, jak na skutek zaciemnień w umyśle stale przysparzają sobie nawzajem cierpienia, trzeba im po prostu pomóc!

Bycie po prostu świadomym tego, co wydarza się "Tu i Teraz", oczyszcza zwierciadło umysłu. Wówczas wyłania się moc jego promieniowania i nieograniczone możliwości.

Oczyszczenie umysłu prowadzi nieuchronnie do odwagi, radości i pełnej mocy, aktywnej miłości. Jeśli naprawdę zrozumiemy głęboko, że nie jesteśmy ani ciałami, które przeminą, ani też ciągle zmieniającymi się uczuciami, lecz samą ponadczasową, niezniszczalną przestrzenią, wszelkie obawy natychmiast tracą grunt pod nogami. Co mogłoby zaszkodzić przestrzeni lub zadać jej cierpienie?

Wychodząc od tego poziomu nieustraszoności, przeżywa się wszystkie wydarzenia jako przejawy nieskończonego bogactwa przestrzeni. Niezależnie od tego, czy się rodzimy, czy też umieramy, wszystko ukazuje jej różnorodność i moc. Wreszcie doświadczenie nieograniczoności umysłu prowadzi do prawdziwej miłości. Działa się w oparciu o własny wgląd dla dobra istot w sposób wolny od pozornych, nawykowych rozwiązań i wzorców zakorzenionych w kulturze.

Na tym poziomie przesłanie jest całkowicie jasne: nie pozwólmy, by wpływały na nas jakiekolwiek "izmy", nie osądzajmy też sami siebie. Materialistyczne myśli nie oznaczają, że medytacja nie działa. Traktuje się je po prostu jako "praktyczne". Nihilistyczne myśli nie oznaczają również, że jest się reinkarnacją Nietzschego. Stwierdza się po prostu, że podobne myśli są możliwe. Egzystencjalne doświadczenia niczego nie dowodzą, a stanami pełnymi idealizmu możemy cieszyć się bez przywiązania. Wszystko, co pojawia się w umyśle, potwierdza tylko jego bogactwo, możliwości i siłę. Najwyższa prawda jest zawsze najwyższą radością! Powinno się jednak pozwolić sobie na odrobinę zaskoczenia: dopiero kiedy uwolnimy się od oczekiwań i obaw, wyłoni się oświecona świadomość - wówczas rzeczy będą wydarzały się same z siebie.'

Fragment książki "Jakimi rzeczy są" Lama Ole Nydahl.


Zamieściłam tutaj fragment książki, ponieważ pięknie ujmuję zagadnienie celu. W skrócie brzmi to tak:

Oświecenie jest możliwe dopiero po wyzwoleniu się ze schematów i po samopoznaniu, ponieważ zniewoleni jesteśmy właśnie przez niewiedzę.
Jeśli chcemy osiągnąć szczęście musimy wyjść poza ramy, dostrzec ogromne bogactwo wewnętrzne i zewnętrzne, i musimy zrozumieć siebie, czym/kim jesteśmy. Gdy dostrzeżemy naturalne funkcjonowanie świata zaprzestanie oczekiwań, czy obaw będzie naturalne, ponieważ wszystko dzieje się w swój własny sposób, wszystko jest stale oddziaływającą na siebie energią. Tu już nie trzeba chcieć, tu już wszystko jest.

Polecam:

Jasnowidzenie, Tłumaczenie snów i Oczyszczanie Kamy Wróżenie, Bioenergoterapia, Buddyzm - Katowice, Mysłowice, Sosnowiec

:)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi20-06-2010, 10:36:58
Post: #2
RE: Cel: wyzwolenie i oświecenie
Przez lata praktykowałam medytację, w jednej ze szkół buddyzmu tybetańskiego. Tu należy zaznaczyć, że poza tym co powyższe i w kontekście właśnie eozteryki, miedzy innymi: medytacja pozwala lepiej się skoncentrować. A czymże jest wróżenie z kart jak i nie swego rodzaju medytacją nad nimi?
Zacytuj ten post w odpowiedzi
21-06-2010, 22:52:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-06-2010 22:53:08 przez Iguanna.)
Post: #3
RE: Cel: wyzwolenie i oświecenie
Dokładnie. Medytacja jest też pewnego rodzaju skupieniem umysłu, albo uwolnieniem go od wszelkiego "działania".

Nie wiedziałam jak w przybliżeniu to określić, ponieważ są rzeczy które się czuje/wie, ale słowa są zbyt stare i płytkie by ukazać istotę rzeczy. Do takich rzeczy należy medytacja. O tym można pisać, ale słowa są niczym w porównaniu do odczuć, dlatego zachęcam wszystkich do podjęcia próby i przekonania się na własnej skórze czym jest medytacja :)

Umysł na co dzień z reguły jest rozproszony. Robiąc jedną rzecz myślimy już o drugiej. Albo wykonując jakąś czynność mechanicznie nie skupiamy się na tym co robimy. Medytacja pomaga nam przebywać tu i teraz, skupiając całą uwagę na tym co aktualnie jest, ale z drugiej strony nie zamyka nas, ani nie ogranicza, wręcz przeciwnie - uwalnia i otwiera.

Swoją drogą Hanno będzie mi miło jak podzielisz sie swoimi doświadczeniami odnośnie praktyki medytacji :)

Polecam:

Jasnowidzenie, Tłumaczenie snów i Oczyszczanie Kamy Wróżenie, Bioenergoterapia, Buddyzm - Katowice, Mysłowice, Sosnowiec

:)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
22-06-2010, 10:26:43
Post: #4
RE: Cel: wyzwolenie i oświecenie
Nie wiem dokładnie, co mogłoby Was zainteresować, ale na pewno nie lubię "podchodzić" do kart kiedy czuję się rozproszona. Nie można przy odczycie kart dawać się wyprowadzać z równowagi, bo wtedy naprawdę trudno jest "czytać" karty. Takie są fakty. "Czytanie" kart jest prawdziwą sztuką i naprawdę wymaga spokoju i wyciszenia...
Zacytuj ten post w odpowiedzi
22-06-2010, 17:00:45
Post: #5
RE: Cel: wyzwolenie i oświecenie
To chyba powinno być podstawą podczas wróżenia: skupienie całkowite na tym co się wykonuje i jakby oddanie się w pewnym sensie temu "zajęciu".

Czytając Twoją wypowiedź bardziej zainteresowało mnie zagadnienie medytacji samej w sobie, nie przy kartach. Ogólnie - medytacja. Na forum jest parę "metod", być może masz również swoją, różną od tych które tu mamy i mogłabyś się nią podzielić. Im więcej metod się pozna, tym łatwiej dopasować do siebie coś odpowiedniego - metodę która sami poczujemy :)

Polecam:

Jasnowidzenie, Tłumaczenie snów i Oczyszczanie Kamy Wróżenie, Bioenergoterapia, Buddyzm - Katowice, Mysłowice, Sosnowiec

:)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz