Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nienawiść - uczucie niszczące
25-05-2010, 09:07:37
Post: #1
Nienawiść - uczucie niszczące
NIENAWIŚĆ

Jedną z zasadniczych przeszkód na ścieżce realizacji naszej prawdziwej natury stanowi nienawiść. Energia nienawiści posiada wiele odmian, takich jak wściekłość, mściwość, okrucieństwo, gniew, nietolerancja, złość, irytacja, niecierpliwość, popędliwość. Najtrudniejszą formą nienawiści jest nienawiść do samego siebie. Jego świątobliwość Dalajlama był zaskoczony, gdy jego rozmówca, psychiatra amerykański powiedział, że wielu jego pacjentów cierpi z powodu nienawiści do samego siebie. Duchowy przywódca Tybetańczyków skomentował, iż pojęcie nienawiści do samego siebie obce jest kulturze buddyskiej, bo jakże można żywić nienawiść w stosunku do swojej prawdziwej, czystej, świetlistej i wspaniałej natury?
A jednak wielu ludzi nie jest w stanie podążać za słowami: "Kochaj swego bliźniego jak siebie samego" i otaczać miłością własną osobę. Dlaczego tak się dzieje?
Nauki buddyzmu oraz jogi ukazują, iż nienawiść rodzi się nieuchronnie na skutek niewiedzy oraz przywiązań. Osoba motywowana w swych działaniach chęcią uzyskania nietrwałych, przemijających, chwilowych satysfakcji, żyje w ciągłym napięciu oraz dyskomforcie. Im bardziej pragnie władzy, sławy, sukcesów, bogactwa materialnego, korzystnych związków z innymi ludźmi, tym bardziej staje się w swym postępowaniu zachłanna, nieuważna, bezwzględna i gwałtowna. Ustawiczna frustracja przemienia właściwe pierwotnej naturze ziarna miłości w zasiew nienawiści. Osoba wiedziona jest błędnym przekonaniem o tym, iż w materialnym świecie może znaleźć trwałe szczęście, spełnienie, satysfakcję. Po omacku szuka tego w warstwie zewnętrznej, poza samą sobą, w przedmiotach, osobach, zdarzeniach zewnętrznych. Doznając kolejnych rozczarowań, bólu i cierpienia, nasila dążenie, w efekcie czego wzrasta jej gniew, złość, pojawia się nienawiść - uczucie niszczące.
Energia nienawiści, nie poddana kontroli mądrości, prowadzi z reguły do nadużyć, przemocy, okrucieństwa i bezduszności. Istota kierowania nienawiścią może degradować się duchowo. Nienawiść wysyłana ku innym osobom powraca ze zdwojoną siłą do swego źródła i uszkadza ludzką jednostkę. Oskarża ona wówczas innych ludzi, otaczający ją świat o swoje niepowodzenia i cierpienia, szuka "winnych" nie dostrzegając już własnej ignorancji oraz arogancji.

źródło: Praktyka buddyzmu i jogi
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi18-03-2014, 22:06:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2014 22:07:17 przez infedro7 ♡.)
Post: #2
RE: Nienawiść - uczucie niszczące
Cytat:Energia nienawiści, nie poddana kontroli mądrości, prowadzi z reguły do nadużyć, przemocy, okrucieństwa i bezduszności. Istota kierowania nienawiścią może degradować się duchowo. Nienawiść wysyłana ku innym osobom powraca ze zdwojoną siłą do swego źródła i uszkadza ludzką jednostkę. Oskarża ona wówczas innych ludzi, otaczający ją świat o swoje niepowodzenia i cierpienia, szuka "winnych" nie dostrzegając już własnej ignorancji oraz arogancji...

- nienawiść... pochodzi z podszeptu "cienia", a w Rozwoju Duchowym cieniem jest ego...
- i nie mylić z tym że "Ego jest cieniem"... bo to zupełnie co innego... ;)
- ... :heart: Angel---pozdrawiam cieplutko... infe7

Bo Kto szuka ... Ten znajdzie... !!!:)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz