Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buddyzm - Inny punkt widzenia
07-09-2010, 08:55:06
Post: #1
Information Buddyzm - Inny punkt widzenia
Buddyzm jest pozbawionym dogmatów, spójnym, wolnym od pojęcia osobowego Boga-Stwórcy systemem nastawionym na duchowy rozwój człowieka. Głównym celem praktykowania metod jakie oferuje jest oczyszczenie umysłu z negatywnych emocji, rozpuszczenie egoizmu oraz rozwinięcie wszechobejmującego współczucia, intuicyjnej mądrości i absolutnej wolności, co prowadzi do doświadczenia nieuwarunkowanej radości i szczęścia.


Religia przyszłości będzie religią kosmiczną. Powinna ona przekraczać koncepcję Boga osobowego oraz unikać dogmatów i teologii. Zawierając w sobie zarówno to, co naturalne, jak i to, co duchowe, powinna oprzeć się na poczuciu religijności wyrastającym z doświadczania wszelkich rzeczy naturalnych i duchowych jako pełnej znaczenia jedności. Buddyzm odpowiada takiemu opisowi.(...) Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm.
Autor: Albert Einstein


To, że w buddyzmie nie istnieje koncepcja Boga osobowego, wydaje mi się najbardziej atrakcyjne. To znaczy, można wyznawać światopogląd naukowy i jednocześnie być buddystą.
Autor: Czesław Miłosz


"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swoim autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym."

"Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście."

Budda Siakjamuni


Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczynę szczęścia.

Oby były wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia.

Oby nie były oddzielone od prawdziwego szczęścia - wolności od cierpienia.

Oby spoczywały w wielkiej równości, wolnej od przywiązania i niechęci."Istnieje bardzo prosty sposób, by stać się Buddą. Nie czyńcie zła, nie lgnijcie do życia i śmierci, miejcie głębokie współczucie dla wszystkich odczuwających istot, odnoście się z szacunkiem do tych ponad wami i bądźcie uprzejmi dla tych, którzy stoją niżej. Porzućcie nienawiść i pragnienia, zmartwienia i smutek – oto co zwie się Buddą. Nie szukajcie niczego innego."
Eihei Dogen Zenji, Shoi


"Wyobraźmy sobie falę na powierzchni morza. Z jednego punktu widzenie jest samodzielnym zjawiskiem, z początkiem i końcem, narodzeniem i śmiercią. Z innego punktu widzenia fala, będąc tylko stanem wody, nie ma samoistnego bytu. Jest to chwilowy fenomen powstały z wody i wiatru. Każda fala jest połączona z innymi.

Jeśli spojrzycie na życie w ten sposób nic nie ma samoistnego bytu. To właśnie w ten sposób postrzega zjawiska i rzeczy umysł w stanie próżni."

Sogyal Rinpoche


Budda z seksu zrodzony:

http://interia360.pl/artykul/budda-z-sek...zony,10668


Wojtek Tracewski o Buddyzmie

http://www.youtube.com/watch?v=vHK9Kvp2aTs


O polskich buddystach:

http://www.multikulti.org.pl/index.php?o...&Itemid=33

http://orbitorun.pl/szybkajazdaautemskok...48,l1.html


Buddyzm a Chrześcijaństwo:

http://www.zen.pl/katowice/index2.php?op...df=1&id=57


Wprowadzenie do Buddyzmu:

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/list.php?c=intro


Cyber Sangha - internetowe kompendium wiedzy o Buddyzmie

http://www.buddyzm.edu.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi07-09-2010, 18:11:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-09-2010 18:15:05 przez profanus.)
Post: #2
RE: Buddyzm - Inny punkt widzenia
Tylko, że buddyzm i nauki Buddy to dwie różne rzeczy, tak jak chrześcijaństwo i nauka Jezusa, które zmieniano latami i im dalej od źródła tym gorzej.
Dlatego osobiście wolę buddyzm Bon, który wyraźnie oddziela własnych Buddów, od Shakjamuniego, którzy żyli do jego narodzin i bonowcy nie mają z tego powodu żadnych kompleksów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
08-09-2010, 15:09:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-09-2010 15:12:39 przez Damian907.)
Post: #3
RE: Buddyzm - Inny punkt widzenia
Witam

(07-09-2010 18:11:10)profanus napisał(a):  Tylko, że buddyzm i nauki Buddy to dwie różne rzeczy, tak jak chrześcijaństwo i nauka Jezusa, które zmieniano latami i im dalej od źródła tym gorzej.

Tylko że naukę Jezusa znamy tylko pośrednio, ponieważ ewangelie zostały spisane po grecku, a Jezus nauczał (bodajże) po aramejsku, a wiadomo jak to jest gdy człowiek mało wykształcony (np. Rybak) robi za tłumacza, i to w sprawach tak subtelnych jak rozwój duchowy...
Jeśli chodzi o Buddyzm, to nie tylko mamy dokładne teksty Jego mów, ale są one spisane w języku w którym mówił Budda (lub w bardzo zbliżonym), mam tu na myśli język pali, więc znamy niemalże dokładne słowa które wypowiadał sam Budda..

(07-09-2010 18:11:10)profanus napisał(a):  Dlatego osobiście wolę buddyzm Bon, który wyraźnie oddziela własnych Buddów, od Shakjamuniego, którzy żyli do jego narodzin i bonowcy nie mają z tego powodu żadnych kompleksów.

Tylko prawdziwi ezoterycy mogą praktykować Bon:shy:

Ja jestem na to (przynajmniej obecnie) zbyt "cienki" ;)

Pozdrawiam,
Damian
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
08-09-2010, 19:59:22
Post: #4
RE: Buddyzm - Inny punkt widzenia
Jeszcze jedno, ludzie, którzy znają buddyzm powierzchownie, mało wiedza o tym ,że to co lamowie dają współczesnym europejczykom ma mało wspólnego z bezwzględną dyscypliną autentycznego buddyzmu, bo jak sami mówią potrzebne im wsparcie ze strony zachodu dla obrony Tybetu i bardziej zaspakajają zachcianki sfrustrowanych europejczyków niż dają możliwość rozwoju duchowego. Dlatego Damianie, gdy propagujesz buddyzm na masową skalę, zastanów się czy nie jesteś wykonawcą ich jakichś ukrytych interesów, nawet gdyby się wydawały najszlachetniejszymi. Tak na marginesie to, że buddyzm jest bliski światopoglądowi naukowemu to jest mit, który lansują wrogowie chrześcijaństwa, którym tak naprawdę ani na jotę nie zależy na buddyzmie, jedynie próbują wykorzystać buddyzm jak konia trojańskiego.
Znam prawdziwych wyznawców wielu szkół buddyjskich i niczego takiego nie propagują, są skupieni, skoncentrowaniu na wewnętrznych problemach rozwoju człowieka i wszystkim tym co prowadzi do pracy z indywidualnością, jej oczyszczeniu na samym początku, a nie namawianiu do jakichś działań na szersza skalę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
09-09-2010, 14:19:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-09-2010 14:21:13 przez Damian907.)
Post: #5
RE: Buddyzm - Inny punkt widzenia
Wybacz, ale będę musiał nieco pociąć.

(08-09-2010 19:59:22)profanus napisał(a):  Jeszcze jedno, ludzie, którzy znają buddyzm powierzchownie, mało wiedza o tym ,że to co lamowie dają współczesnym europejczykom ma mało wspólnego z bezwzględną dyscypliną autentycznego buddyzmu, bo jak sami mówią potrzebne im wsparcie ze strony zachodu dla obrony Tybetu i bardziej zaspakajają zachcianki sfrustrowanych europejczyków niż dają możliwość rozwoju duchowego.

To jest częściowo prawda, ale są różne stopnie dyscypliny, nie trzeba być od razu mnichem lub mniszką i przestrzegać całej winaji. W krajach buddyjskich są również świeccy praktykujący, którzy mimo to są oddani praktyce, ale jednocześnie posiadają rodziny. Oczywiście nie są oddani tak mocno jak mnisi, ale świeccy wyznawcy też są potrzebni, bez nich Buddyzm skończyłby się w jednym pokoleniu ;)

(08-09-2010 19:59:22)profanus napisał(a):  Dlatego Damianie, gdy propagujesz buddyzm na masową skalę, zastanów się czy nie jesteś wykonawcą ich jakichś ukrytych interesów, nawet gdyby się wydawały najszlachetniejszymi.

Nawet jeśli "przy okazji" w jakiś sposób pomagam mnichom buddyjskim (w co raczej wątpię), to nie widzę w tym nic złego.


(08-09-2010 19:59:22)profanus napisał(a):  Tak na marginesie to, że buddyzm jest bliski światopoglądowi naukowemu to jest mit, który lansują wrogowie chrześcijaństwa, którym tak naprawdę ani na jotę nie zależy na buddyzmie, jedynie próbują wykorzystać buddyzm jak konia trojańskiego.

To też zależy jak określimy światopogląd naukowy, oczywiście nauka jeszcze mocno tkwi w okowach materializmu. Ale jeśli przywrócić jej prawdziwe znaczenie jako poszukiwania prawdy (choć głownie empirycznej) to nie ma wg mnie wcale jakiejś zasadniczej różnicy...
A jacy to wrogowie chrześcijaństwa zasłaniający się Buddyzmem? Czy masz na myśli może New Age?


(08-09-2010 19:59:22)profanus napisał(a):  Znam prawdziwych wyznawców wielu szkół buddyjskich i niczego takiego nie propagują, są skupieni, skoncentrowaniu na wewnętrznych problemach rozwoju człowieka i wszystkim tym co prowadzi do pracy z indywidualnością, jej oczyszczeniu na samym początku, a nie namawianiu do jakichś działań na szersza skalę.

Nikt do nich nie namawia, to przyznaję. Ale poziom wiedzy o Buddyzmie jest tak żenująco niski że postanowiłem spróbować...

Pozdrawiam,
Damian
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
09-09-2010, 16:18:05
Post: #6
RE: Buddyzm - Inny punkt widzenia
Czy postanowiłeś próbować od swojego wnętrza?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
10-09-2010, 10:33:47
Post: #7
RE: Buddyzm - Inny punkt widzenia
Ale wg mnie nie sprzeczności.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
10-09-2010, 10:51:00
Post: #8
RE: Buddyzm - Inny punkt widzenia
Jest przysłowie stare jak świat, jeżeli coś zaczynasz zaczynaj najpierw od siebie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wielkie religie świata - Buddyzm Szepcząca 2 4.431 17-05-2012 21:48:24
Ostatni post: shi
  Buddyzm w 12 punktach Iguanna 0 2.798 23-05-2010 10:06:35
Ostatni post: Iguanna
  Czym jest Buddyzm? Iguanna 0 2.670 22-05-2010 18:07:01
Ostatni post: Iguanna