Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Archetypy w tarocie
01-11-2010, 00:59:38
Post: #1
Archetypy w tarocie
Czy zastanawialiście się kiedyś jakie znaczenie mają obrazy przedstawiane na kartach tarota? Zwłaszcza wielkich arkanach?
Jeśli nie, to szkoda, bo jest to kluczowe dla właściwego odbioru ich znaczenia, a co za tym idzie interpretacji.

Tarot bowiem, to ukryte wydarzenia z życia każdego człowieka przedstawione w symboliczny i obrazowy sposób. Każda karta przedstawia inne wydarzenie, inny etap życia, odwołuje się do innych cech osobowości. Każda karta to symboliczny obraz z życia człowieka. Wszystkie na swój sposób przemawiają do nas poprzez podświadomość za pomocą obrazów i symbolicznych znaczeń. W tym drzemie ich ukryty przekaz i znaczenie.

Jeśli bowiem spojrzymy na pierwszą kartę wielkich arkanów czyli głupca zauważymy, ze przedstawia ona nie tylko idiotę, ale też symbolizuje człowieka w początkowej fazie życia, kiedy to przychodzimy na świat, nie wiedząc jeszcze nic, nie posiadamy żadnego doświadczenia życiowego, jesteśmy zależni od rodziców - dlatego w tarocie Zakonu Złotego Brzasku - głupiec przedstawiany jest jako małe dziecko.

W innym sensie postać głupca wygląda w najbardziej znanym tarocie czyli Ridera-White`a, gdzie postać głupca to lekkoduch z tobołkiem na ramieniu.
I tu interpretacji tej karty jest wiele - jest to bowiem postać, która posiada pewien bagaż życiowy(tobołek)ale nie jest on na tyle wartościowy, aby uchronić głupca przed niebezpieczeństwami.
tobołek, który niesie głupiec to jest więc symboliczny bagaż życiowy, który każdy ma pusty, kiedy przychodzi na świat i wypełnia się w miarę zdobywania doświadczeń i uczuć podczas drogi przez życie.

Karta głupiec ma cyfrę 0 - dla mnie jednak jest to karta, która jest na pierwszym miejscu ponieważ symbolizuje człowieka u progu życia. i oto jest pierwszy archetyp - archetyp dziecka lub człowieka u progu życia, który nie posiada jeszcze bagażu doświadczeń.

Kolejna karta, to mag I - zastanówcie się co jeszcze może symbolizować mag, do jakich wartości lub cech charakteru się odwoływać? Czy jest to tylko i wyłącznie postać przedstawiająca maga, czy kryje się za nią coś jeszcze?

Według mnie, karta ta symbolizuje człowieka pewnego siebie, który panuje nas swoim życiem, to on dzierży różdżkę, symbol prawdziwej woli! To nad jego głową jest symbol nieskończoności.

Zatem mamy tu kolejny archetyp ukryty w tej karcie - pewność siebie i człowieka w najlepszym momencie swojego życia, człowieka, który jest na szczycie.

Kolejna karta, to papieżyca lub najwyższa kapłanka ( to w zależności od tali kart) - oświecenie, szacunek z uwagi na pozycję i znaczenie w grupie, wyższe ideały. Ale co poza tym? Jakie cechy charakteru może reprezentować ta karta, do czego się odwoływać? Na pewno ostrzega przed popadaniem w zbytnie samo-uwielbienie.

Jaki zatem archetyp można znaleźć w tej karcie? Moim zdaniem symbolizuje ona człowieka, który stał się autorytetem ze względu na swoją wiedzę i uduchowienie.

III. Cesarzowa - co oznacza ta karta i do jakich cech się odwołuje? Władza, status życiowy, autorytet, seksualność, kobieta, matka, kobieta na stanowisku itp. Jest to zatem bardzo ważny archetyp w naszym życiu. Kto z nas, lub która pani nie pragnie być choć raz jak ta cesarzowa w tarocie. A jeśli są tacy ludzie, którzy tego nie pragną , to większość pragnie tego na pewno.
Cesarzowa, zresztą podobnie jak i cesarz to też w pewnym sensie odbicie naszej własnej próżności i ostrzeżenie przed tym, co niesie za sobą władza i posiadanie kogoś pod sobą.

Jest to zatem kolejny archetyp jaki odnajdujemy w tarocie.

Papież lub Najwyższy Kapłan - względnie te same znaczenie co papieżyca, tylko odnosi się do cech męskich. Jest to zatem archetyp człowieka, który posiada określony status w grupie ze względu na swoje wiedzę i uduchowienie, jest otoczony należytym szacunkiem, ale stanowi też upadek tych cech - mówi zatem, że każdy człowiek dochodzi do takiego etapu w życiu, kiedy zaczyna szukać wartości duchowych, jednoznacznie zabiegając o kontakt z innymi, zdobywa określona pozycję poprzez odpowiednie postępowanie i rady moralne jakich udziela.

Kochankowie to karta symbolizująca zjednoczenie, potrzebę miłości oraz bliskości. Jest to też ważny archetyp ponieważ większość ludzi wybiera drogę wśród innych. Człowiek jest istotą społeczną a nie samotną wyspą - karta ta zatem zwraca uwagę na to, aby spojrzeć na swoje życie i pomyśleć nad tym jak wyglądają nasze relacje z innymi.

Rydwan - każdy z nas jest woźnicą swojego życia, rydwan to jego życie, a konie czyny i myśli jakie powodują zmiany w tym życiu. Jakim będziesz woźnicą, tak będziesz jechał przez życie, miej wzgląd na to, co robisz - każda twoja decyzja, ruch, każda myśl powodują zmiany, które mają swoje odbicie w świecie. Twoje myśli i uczynki mogą zaważyć na losach nie tylko twoich, ale i innych.
Jest to zatem bardzo ważny archetyp mówiący o tym, że każdy jest sobie sterem, żeglarzem i okrętem, ale uwaga - błędy w sterowaniu mogą sprowadzić na mieliznę życia ciebie oraz innych od których twój los zależy.

Sprawiedliwość - sprawiedliwość jest ślepa, ale każdego dotyka. Czym ta karta jest i jakie ma znaczenie? Odwołuje się ona do tej sfery życia, która podlega odpowiedzialności za własne czyny czyli mówiąc najprościej kiedy kończy się nasze dzieciństwo, a zaczyna dorosłość. Puki jesteśmy dziećmi odpowiadają za nas rodzice, następuje jednak taki moment, kiedy to my musimy podjąć odpowiedzialność za własne życie i uzmysłowić sobie to, że za błędy przyjdzie nam zapłacić.
Jest to zatem archetyp odwołujący się do tego, czym w naszym życiu jest odpowiedzialność.

Eremita lub pustelnik - ta karta sugeruje, że powinniśmy w tym momencie życia wycofać się z tego, co wywołują obecne wydarzenia, inni ludzie i pozwolić się temu naturalnie rozwijać. Jeśli są to dobre rzeczy, to na pewno się źle nie skończą, jeśli zaś złe - to powinniśmy dla naszego dobra sie z tego wycofać, póki jeszcze możemy.

Jest to zatem ten archetyp, który odwołuje się do potrzeby wyciszenia się, który mówi:"twoje działania nie są konieczne..."
"Weź urlop, pomyśl nad odpoczynkiem, pozwól swoim pracownikom działać...." itp.

Śmierć - to bardzo ważny archetyp. Mówi nam, że właśnie zakończył się pewien etap naszego życia, zaczyna się następny i trzeba być na to gotowym. Czasami sugeruje on to, że potrzebna nam jest zmiana - właśnie teraz, w tym momencie bo później to będzie za późno....
Jest to zatem ten archetyp, który odwołuje sie do następujących zmian lub transformacji.

Słońce - jest to archetyp, który odwołuje się do kultu solarnego, słońce bowiem powoduje, że wszystko wzrasta i budzi sie do życia. Jaki wydźwięk to ma w życiu człowieka? Jest to symbol mówiący, że właśnie rozpoczął się dobry okres w naszym życiu, należy pomyśleć nad tym, co to dla nas oznacza. Może trzeba podjąć jakieś działania, bowiem jest to ten okres w życiu, kiedy los nam sprzyja i to, co teraz zasadzimy, zbierzemy w dwójnasób.
Ludzie od wieków czcili słońce i uważali je za błogosławieństwo, stąd powstał archetyp słońca, który ma swoje uzasadnienie również w tarocie.Umiarkowanie - ten archetyp odwołuje się do tego, że właściwe wyważenie wszystkiego stanowi esencję porządku we wszechświecie. To energia Ying - żeńska i Yang - męska, a jej zrównoważenie jest kluczowe dla całego świata. połączenie tych energii, daje nowy początek, nowe życie.

Archetyp ten utarł sie tak bardzo na przestrzeni wieków, że stał się elementem tarota i to arkanów wielkich. Jego znaczenie jest kluczowe, albowiem równowaga odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Jej brak powoduje znaczące zmiany niemal w każdym jego aspekcie. Jeśli nie zachowamy umiaru w piciu, to staniemy się pijakami i alkohol będzie nami rządził, a kluczowym zadaniem maga jest kontrola.

Tak więc umiarkowanie jest tym czym w całym życiu równowaga we wszelkich jego formach. Jest ona niezwykle ważna dla zdrowie psychicznego i fizycznego oraz wszelkich innych związanych z nią aspektów.


Diabeł lub demon - przez wielu karta uważana za złą i przynoszącą nieszczęście. Tymczasem jest to karta, która z jednej strony ostrzega przed tymi czynnikami, które mogą spowodować utratę pewnej kontroli, sugeruje że niektóre nasze działania mogą spowodować serię złych w skutkach wydarzeń, które odbiją się na nas w sposób negatywny.
Z drugiej zaś strony diabeł jest symbolem wyzwolenia z utartych schematów i sugeruje zmianę na lepsze pod wpływem radykalnej decyzji w życiu. Jest to zatem ten archetyp, który mówi nam jak cenna jest niezależność, ale i ostrzega przed jej negatywnym skutkiem. To on mówi:"korzystaj mądrze z posiadanej wolności i bądź panem własnego losu".

Wieża - jest to karta, która mówi, że nastąpi rozpad dotychczasowych wartości i ostrzega, że trzeba być do tego przygotowanym i zaplanować wiele rzeczy z wyprzedzeniem. Jest to ten archetyp, który mówi nam, że rzeczy, które do tej pory uważaliśmy za trwałe, okażą się kruche jak domek z kart. Znajomi, których uważaliśmy za godnych zaufania okażą się go nie godni.
Jest to zatem ten archetyp, który mówi, że nic w życiu nie jest do końca pewne.

Moc - to bardzo dobra karta, mówi ona nam, ze właśnie mamy największą siłę przebicia i trzeba przemyśleć pewne rzeczy, być może są sprawy, które powinniśmy teraz wykonać, bo jest to najlepszy dla nas moment. Z drugiej strony ostrzega, że nieprzemyślane działania mogą wyrządzić duże szkody.

Gwiazda - jest to symbol tego, że los nam sprzyja. Aleister Crowley powiedział:"Każdy człowiek jest gwiazdą..." Jest to znak, który mówi, że drzemie w nas pewien potencjał, którego szkoda nie wykorzystać. Jest to też symbol naszej próżności i pustoty, który mówi, że zbytnie powierzenie własnym możliwościom i pewności siebie doprowadzi nas do zarozumialstwa i spowoduje przerost ego.

Sąd Ostateczny - jest to bardzo znany archetyp, a jednocześnie symbol mówiący nam: Stop! Właśnie ważą się nasze losy i trzeba zachować rozwagę albowiem nasze działania wpłyną na wynik końcowy. Jest to zatem ten archetyp, który mówi, że są rzeczy wyższe od nas i mające większą moc sprawczą niż my.

Koło fortuny - jest to symbol tego, że w życiu bywa różnie i tylko od nas zależy jak się do tego przygotujemy, możemy pozwolić się ponieść biegowi wydarzeń, albo wziąć los we własne ręce.
To archetyp, który nurtował wiele człowieka od zawsze, każdy przecież chce znać swoje jutro. Jest to doskonały przykład tego jak bardzo człowiek chce panować nad własnym losem.

Świat - jest to karta mówiąca, że trzeba się pogodzić ze światem, wyjść mu na przeciw. Ten archetyp odwołuje się do tego, że człowiek od zawsze chciał być panem świata, co przyczyniało się do tego,że np. wybuchały wojny.
Mówi on zatem, że lepiej jest żyć w zgodzie ze światem niż starać się go sobie podporządkować za wszelka cenę. Ale jeśli już, to czy cena jest adekwatna do naszych działań.

Księżyc - jest to stary archetyp, który od starożytności działał na wyobraźnię ludzi. Księżyc symbolizował i często symbolizuje nadal siły ciemności. A w gruncie rzeczy karta ta oznacza w tarocie niejasne sytuacje w życiu jak:plotki, pomówienia lub inne działania stawiające nas w niejasnym świetle. Sugeruje nam, że ktoś lub coś działa na naszą niekorzyść i trzeba spróbować znaleźć na to radę, być może wystarczy odsłonić działania, które nam nie służą i to wystarczy.

Wisielec - karta ta symbolizuje stagnację i zawieszenie w działaniu, ale z własnego wyboru. Wisielec wisi powieszony za prawą nogę, co za tym idzie, to on podjął decyzję o usunięciu się w cień. Ten symbol oznacza brak chęci do podjęcia dalszych działań, pogodzenie się z losem, decyzje o zawieszeniu działalności.


Tarot, jest symbolicznym obrazem naszego życia, dlatego w tak doskonały sposób pozwala się mu przyjrzeć i wyciągnąć wnioski na przyszłość. To małe i wielkie tajemnice życia, drogowskaz który pokazuje co się w tej chwili dzieje z nami i co możemy zrobić, aby to zmienić.

wróżby i rytuały

Sklep czarodziejski

Społeczność Ludzi Ezoteryki


Zapraszam serdecznie!!!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przy tarocie Lakszmi 3 3.175 24-03-2017 15:55:55
Ostatni post: Lakszmi
  Czas w Tarocie Beladonna 12 23.983 25-11-2014 11:23:30
Ostatni post: Tarocistka Lakszmi
  Książki o Tarocie Beladonna 27 34.271 22-05-2014 18:30:55
Ostatni post: Tarocistka Lakszmi
  Wiedza o Tarocie White Angel 2 3.782 17-05-2013 19:22:18
Ostatni post: Beladonna