Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uprawa roślin leczniczych
09-10-2013, 08:05:56
Post: #1
Uprawa roślin leczniczych
Uprawa roślin leczniczych nie jest nowym działem produkcji roślinnej. Uprawiano je już w starożytności. Później w ogrodach przyklasztornych zakonnicy hodowali potrzebne i powszechnie używane gatunki roślin. Pytanie może więc brzmieć: uprawiać czy nie uprawiać? Jeśli mamy działkę — tak. Wiele roślin leczniczych ma także atrakcyjny wygląd i jest ładnym uzupełnieniem ogródka. Wiele z nich to rośliny miodonośne, co jest cenne dla działkowicza zajmującego się pszczelarstwem. Idzie nadto o aktywny odpoczynek, przynoszący pożytek działkowiczowi i gospodarce narodowej. Nie zajmujemy się tu uprawą roślin leczniczych w celach komercjalnych (są do tego odpowiednie podręczniki). Wskazówki ograniczamy do podania podstawowych wymagań danej rośliny przy uprawie w małych ilościach.

Cel hodowli roślin leczniczych jest inny niż pozostałych roślin uprawnych. W uprawie roślin dąży się do najwyższych plonów, do uzyskania największej masy. Rośliny lecznicze natomiast uprawiamy ze względu na ich substancje czynne. Hodowcy zależy na zwiększeniu tych substancji w pewnych organach rośliny, czasem też na wzajemnym stosunku poszczególnych substancji terapeutycznie czynnych. Jest to już jednak problem uszlachetniania roślin, którym może się zająć tylko doświadczony hodowca.

Wybierając rośliny lecznicze do uprawy, należy pamiętać o tym, że tworzą one pewną całość ze środowiskiem, gdzie się rozwijają, rosną, mnożą i w końcu obumierają. Na stanowisko rośliny oddziałuje szereg czynników. Są one dwojakiej natury: fizyczne i biotyczne.

Do czynników fizycznych należy przede wszystkim czynnik klimatyczny (ciepło, światło, powietrze, opady — działka nie powinna być daleko od wody, by można było podlewać kultury); glebowy (edaficzny — własności gleby, jej skład, cechy fizyczne itp. — roślinom leczniczym nie wystarczają gleby podrzędne); a także miejscowy (topograficzny — położenie działki, okolica, ukształtowanie terenu itp.).

Do czynników biotycznych należą bezpośrednie wpływy fauny, innych roślin, a przede wszystkim człowieka.

Większość roślin leczniczych wymaga gleb urodzajnych, bogatych w pożywki. Niektóre lubią stanowiska słoneczne (rumianek), inne cieniste (konwalia); piołun potrzebuje ciepła, brusznica chłodu, bobrek stanowiska wilgotnego, kolendra gleby wapnistej, wrzos zaś nie znosi wapnia (jest kalkofobny).

Nawożenie roślin leczniczych jest sprawą złożoną, można je przeprowadzać tylko po dokładnym zaznajomieniu się z techniką wysiewu i składem substancji czynnych. Najlepiej poradzić się specjalisty.

W materiał siewny należy zaopatrywać się u doświadczonych hodowców lub w sklepach specjalistycznych. Większość roślin leczniczych uprawia się jak inne rośliny: np. te, z których zbieramy nasiona, uprawia się podobnie jak zboże; te, z których wykorzystujemy liście lub ziele — podobnie jak rośliny na paszę lub warzywa; te, które uprawiamy dla korzeni lub bulw — podobnie jak ziemniaki.

Nie wszystkie rośliny lecznicze otrzymuje się z nasion. Niektóre rozmnażają się wegetatywnie za pomocą sadzonek zdrewniałych, zielnych, przez podział karp korzeniowych, rozłogi itp.
Zacytuj ten post w odpowiedzi09-10-2013, 20:23:45
Post: #2
RE: Uprawa roślin leczniczych
Haniel mam nadzieje ze nie pogniewasz sie jesli cos od siebie dorzuce.
Znalazlam taka oto strone. Moim zdaniem fajny pomysl na uprawe roslinek w domu, szczegolnie gdy nie potrzebujemy ich wielkiej ilosci i nie zajmuje duzo miejsca w oknie.
http://craftykaja.wordpress.com/2012/11/...ght-bulbs/

"Wyrazy ktore mowisz staja sie domem w ktorym mieszkasz" -Hafiz
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
09-10-2013, 20:27:29
Post: #3
RE: Uprawa roślin leczniczych
Pewnie, że nie :* :)
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podział roślin według działania farmakologicznego Haniel 3 5.849 09-10-2013 15:00:37
Ostatni post: Boma
  Zbiór - suszenie - pakowanie roślin leczniczych Haniel 0 4.758 09-10-2013 08:27:19
Ostatni post: Haniel