Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZARNUSZKA SIEWNA
09-10-2013, 22:33:31
Post: #1
CZARNUSZKA SIEWNA
CZARNUSZKA SIEWNA
Nigella sativa

Pochodzi z rodziny jaskrowatych, jest roczną rośliną dorastającą do 40 cm wysokości, o liściach pierzastosiecznych, kwiatach białych, niebiesko unerwionych, dość okazałych, z pięcioma płatkami. Nasiona są czarne, drobniutkie, mocno pachnące.

Czarnuszka jest powszechnie uprawiana w krajach śródziemnomorskich; szczególnie cenią ją Francuzi. W Polsce w stanie dzikim można ją jeszcze spotkać na polach w zbożach ozimych i na miedzach. Jest często uprawiana w ogrodach przydomowych i na działkach.

Nasiona czarnuszki, bo one nas głównie interesują, są aromatyczną przyprawą. Zapach swój zawdzięczają olejkowi eterycznemu, którego ilość określa się na 0,5-1,5%. Zawierają też około 40% oleju.

Czarnuszka najczęściej jest używana w piekarnictwie do posypywania chleba, bułek i rogali. Metoda ta jednak nie zdaje egzaminu. Zanim bowiem pieczywo dotrze do konsumenta, znaczna część ziarenek osypuje się w transporcie. Dlatego też do wypiekanego w krakowskich domach zdrowotnego razowego chleba dodaje się czarnuszkę w czasie jego wyrabiania - do środka, dzięki czemu jest aromatyczny i bardzo smaczny.

Doskonale smakują, podawane na przystawkę, koreczki z żółtego sera, posypane suto ziarenkami czarnuszki.

W dawnych czasach czarnuszka była rośliną leczniczą, niemal uniwersalną. Wiadomo bowiem, że reguluje trawienie, jest środkiem mlekopędnym, podawanym jeszcze dziś w postaci wywaru karmiącym matkom.

Dla przywrócenia czarnuszce właściwej lecz utraconej rangi należałoby zajrzeć do Nowej Kompletnej Księgi Ziół- Jakuba Teodorusa Tabernaementanusa z 1590 r., w której ten genialny średniowieczny autor podaje aż 150 zastosowań czarnuszki w leczeniu wielu schorzeń.

[Obrazek: czarnuszka.jpg]
Zacytuj ten post w odpowiedzi22-09-2014, 20:37:01
Post: #2
RE: CZARNUSZKA SIEWNA
jako uzupełnienie powiem, że warto mieć czarnuszkę w domu, ponieważ jest nieocenionym ziołem, które działa niemal na wszystko, za wyjątkiem śmierci, jej czarnuszka nie może przeskoczyć.

Czarnuszka, oprócz wyżej wymienionych sposobó użytkowania, może z powodzeniem zastąpić pieprz w naszej kuchni. W przeciwieństwie do niego nie drażni żołądka, a tym samym nie zakwasza organizmu. Można też dodawać całe nasionka czarnuszki do kiszenia warzyw oraz potraw duszonych.

Zalane nasionka czarnuszki, można stosować jako napary które słodzi się miodem, lub można stosować do obmywania ran, owrzodzeń, cZy jako płukankę do włosów.

Natomiast olej tłoczony na zimno z czarnuszki!, można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Idąc dalej, śladem przetwórstwa, jest jeszcze nieoceniona naleweczka, która jak olej upora się z grzybami w naszym organizmie.

W krajach bliskiego wschodu mói się, że żucie 10 ziarenek dziennie czarnuszki oddala widmo choroby wszelakiej, a tym samym przeziębień jak i chorób układu oddechowego.

Na co pomaga jeszcze czarnuszka?
- reguluje ciśnienie krwi
- pomaga w walce z miażdżycą,
- przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych,
- działa przeciwwrzodowo na żołądek,
- ma działanie przeciwnowotworowe,
- chroni przed skutkami promieniowania,
- działa przeciwpasożytniczo,
- posiada silne działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze,
- walczy z anemią,
- pomocna jest dla astmatyków i poprawia życie alergikom,
- podnosi odporność,
- pomocna na zmiany skórne,
- ma działanie antycukrzycowe,
- chroni przed osteoporozą,
- działa kojąco na ośrodkowy układ nerwowy,
- chroni przed uszkodzeniami wątrobę i nerki,
- posiada właściwości antyzapalne, antyhistaminowe i zmniejszające stres oksydacyjny,
- doskonała na problemy z włosami,
- przyspiesza gojenie się ran,
- wpływa pozytywnie na układ rozrodczy,

[Obrazek: DSCF5741.JPG]

takie małe ziarenka, a ile w nich mocy !!!

Najważniejsza rzecz to trzymać się i wciąż szukać, szukać twórczych dróg, szukać samotności, szukać czasu na bycie i działanie, szukać sensu istnienia; trzeba trwać, bo dzika natura daje obietnice, że po zimie zawsze nadchodzi wiosna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz