Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DĄB
09-10-2013, 23:20:03
Post: #1
DĄB
DĄB
Quercus

Dąb kojarzy się z siłą i trwałością, jest bowiem długowieczny, a jego drewno - ciężkie i twarde. Cenią go ogromnie w budownictwie, bednarstwie i przemyśle chemicznym. Jego owoce - żołędzie, były symbolem szlachetności i trwałości, dlatego tak często umieszczano je w rycerskich i szlacheckich herbach. Dębowymi wieńcami witano zwycięskich wodzów i obdarowywano mędrców. Z drzewem tym wiążą się ludowe wierzenia i wróżby.

W naszych lasach spotykamy dęby szypułkowe (Quercus robus) i bezszypułkowe (Quercus petraea). Dąb szypułkowy jest drzewem jednopiennym o wielkiej rozłożystej koronie. Kora starych drzew jest prawie czarna i głęboko spękana, a żołędzie osadzone na długich szypułkach. Dąb bezszypułkowy nie rośnie tak wysoko, a jego owoce mają szypułki bardzo krótkie.

Surowcem zielarskim jest kora pozyskiwana z młodych pni i grubszych gałęzi. Porą jej zbioru jest wczesna wiosna. Wysuszona, skręcona w rurki kora nie wykazuje żadnego zapachu, a jej smak jest silnie ściągający, gorzkawy.

Głównymi związkami występującymi w korze są garbniki. Według źródeł polskich jest ich do 10%, według radzieckich -do 20%. Dalej idą flawonoidy, kwasy - galasowy, elagowy, trójterpeny, związki żywicowe, cukry. Natomiast w żołędziach jest do 40% skrobi, 5-8% garbników, 5% tłuszczów i cukrów. W liściach wykryto garbniki i związki barwiące.

W medycynie preparatów z kory dębu używa się jako środków ściągających i przeciwzapalnych oraz bakteriobójczych w chorobach jamy ustnej, zapaleniu dziąseł i śluzówki, w schorzeniach przewodu pokarmowego, nieżytach żołądka i jelit, krwawieniach macicznych, przy zbyt obfitym wydzielaniu śluzu w przewodzie pokarmowym, w biegunkach, chorobach pęcherza i nerek. Odnotowano też dobre wyniki w leczeniu oparzeń.

Kory dębu używa się także w kosmetyce do płukania ciemnych włosów. Jest składnikiem przeciwłupieżowych szamponów. Dąb należy do rodziny bukowatych.
[Obrazek: D%C4%85b-szypu%C5%82kowy.jpg]
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz