Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FIOŁEK TRÓJBARWNY
10-10-2013, 11:49:49
Post: #1
FIOŁEK TRÓJBARWNY
FIOŁEK TRÓJBARWNY
Viola tricolor

Znamy go także pod nazwą bratka polnego, bo też na polach najczęściej występuje; spotkać go można również na łąkach i ugorach całego kraju. Jest to niepozorna pełna wdzięku roślinka roczna lub dwuletnia. Łodygę ma pustą, w środku wzniesioną lub podnoszącą się, kwiaty na długich ogonkach zwykle trójbarwne. Należy do rodziny fiołkowatych.

Zbiera się kwitnące ziele od maja do jesieni przez ścinanie nad ziemią, chociaż lecznicze właściwości ma również korzeń fiołka, który zawiera spore ilości saponiny, rutozydflawonowy glikozyd, witaminę C. Lecznicze właściwości bratka polnego są uznane w wielu krajach. Działa on na przemianę materii, moczopędnie, a przy przeziębieniach słabo napotnie i wykrztuśnie, tonizująco, osłaniająco i odtruwająco.

Ziele bratka trójbarwnego stosuje się wewnętrznie w postaci naparów i wywarów, często w mieszankach z innymi ziołami, w leczeniu chorób serca, cechujących się obrzękami, w zaburzeniach wydalania moczu, w przypadku prostaty, skłonnościach do kamicy moczowej, przy nieżytach dróg oddechowych. Działa dodatnio na krążenie krwi, wykazuje synergistyczne działanie z witaminą C. Stosowany bywa w dermatologii w razie wysypek, trądziku i liszai rumieniowych. Regeneruje skórę po szkodliwych prześwietleniach promieniami Roentgena. Wzmaga przemianę materii.

Zazwyczaj używa się naparu - 1 łyżeczka ziół na szklankę wody -w tej samej proporcji do zewnętrznego i wewnętrznego stosowania. W ciągu dnia można wypić do dwu szklanek. Zwiększenie dawki może spowodować wymioty.

Hodowlą bratka zajęli się ogrodnicy około 120 lat temu, głównie francuscy i angielscy. Otrzymali oni ogromną liczbę odmian, określanych wspólną nazwą bratków ogrodowych. Bratki ogrodowe nie mają żadnych właściwości leczniczych. Są jednak powszechnie uprawianymi i ulubionymi kwiatami ozdobnymi. Kwitną od wiosny do późnej jesieni.

[Obrazek: Fio%C5%82ek-tr%C3%B3jbarwny.jpg]
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz