Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GŁÓG / GŁÓG DWUSZYJKOWY
10-10-2013, 12:12:43
Post: #1
GŁÓG / GŁÓG DWUSZYJKOWY
GŁÓG
Crataegus

Na świecie występuje około 50 gatunków głogu, a spośród nich pięć rośnie w Polsce. Są to kilkumetrowej wysokości krzewy. W zależności od siedliska ich liście różnią się wielkością i kształtem. Blaszki mają 3-7 klapek, są z wierzchu lśniące, ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Młode listki są owłosione. Kwiatki głóg ma białe, niewielkie, pięciokrotne, zebrane w podbaldachy, owoce - jajowate lub okrągłe rdzawoczerwone. Rodzina: różowate.

Z uwagi na identyczne wykorzystanie lecznicze interesują nas dwa gatunki: głóg jednoszyjkowy- Crataegus monogyna i głóg dwuszyjkowy - Crataegus oxyacantha.

Głóg jednoszyjkowy zakwita w maju i czerwcu, później niż jego bliski krewniak głóg dwuszyjkowy. Występuje w liściastych lasach i zaroślach, śródpolnych zagajnikach i na miedzach. Owoce zbiera się jesienią w pogodne, słoneczne dni. Kwiaty pozyskuje się z kilkoma listkami, aby surowiec był pełnowartościowy. Suszyć trzeba natychmiast, łatwo bowiem ciemnieją i tracą wartość.
Nazwy botaniczne: dwuszyjkowy i jednoszyjkowy są właściwie stosowane tylko przez profesjonalistów. Natomiast przez ludność wiejską nazywany jest po prostu babichą, bulimączką lub białymi cierniami.

Stwierdzono, że wyciąg z głogu pobudza pracę serca i jednocześnie zmniejsza pobudliwość mięśnia sercowego, a w większych stężeniach - rozszerza naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi w żyłach, zwiększa ukrwienie mózgu. Przypisuje się to obecności kwasów oleanowego i ursolowego.

Eksperyment przeprowadzony na królikach dowiódł, że podawany im cholesterol wraz z preparatami z głogu nie spowodował zmian chorobowych w takim stopniu, jak u zwierząt kontrolnych, którym głogu nie podawano.

W medycynie oficjalnej głóg jest starym środkiem leczniczym, stosowanym przy wzmożonym biciu serca i wyższym ciśnieniu tętniczym. W wieku XIX odkrycie właściwości głogu uważano za duże wydarzenie. Zawiera on flawonoidy, trójterpenowe saponiny, kwasy, garbniki, cholinę, białka, cukry, karoten, tłuszcze, witaminy B i C oraz glikozydy.

[Obrazek: 0_1f79e237e5412e7898e4ffd26be0f9a502545350.jpg]
GŁÓG DWUSZYJKOWY
Crataegus oxyacantha L.

Kwitnie: maj—czerwiec 1,5-8 m

Budowa zewnętrzna: Gęsto rozgałęziony krzak z ciernistymi gałęziami. Liście odwrotniejajowate z 3—5 płytkimi klapami, brzegi nierówno ząbkowane. Kwiaty tworzą . bogate grona. Owoce jajowate, czerwone, z pestkami.

Występowanie: Rośnie na brzegach lasów, w zaroślach, na kamienistych zboczach i zrębach całej Europy. Często hodowany jako żywopłot.

Uprawa: Wymaga gleby gliniastej, wapiennej, trochę wilgotnej, stanowisk zacienionych. Nie wymaga specjalnej opieki.

Zbiór: Surowiec zbiera się tylko z roślin biało kwitnących. Kwiaty zrywa się z krótkimi ogonkami na początku kwitnienia. Podobnie liście. Owoce muszą być dojrzałe, zrywa się bez ogonków.

Suszenie: Suszyć szybko, rozłożone cienką warstwą, w temp. do 35°C. Owoce w miejscu przewiewnym, rozłożone cienką warstwą, dosuszać w temp. do 70°C.

Skład chemiczny: Każdy surowiec zawiera: flawonoidy, specjalne kwasy (m. in. kwas urosolowy i krategolowy), aminy, garbniki; w owocach są mniejsze ilości i inne proporcje tych substancji, mają też cukier, barwniki i witaminy (C i B).

Działanie: przeciwko kurczom mięśni gładkich, wzmacnia serce, wzmacnia elastyczność naczyń krwionośnych, moczopędnie.

Zastosowanie: Zwiększa i poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, wzmacnia czynności serca, elastyczność naczyń krwionośnych; dlatego używa się go przy starczej niewydolności serca, zaburzeniach ciśnienia krwi, zwłaszcza przy podwyższonym ciśnieniu, zmęczeniu, zapaleniach mięśnia sercowego, w geriatrii, zaburzeniach klimakterycznych dla zwiększenia diurezy.

Dawkowanie: Zazwyczaj pije się napar (2 łyżeczki ziół na filiżankę wody, 2—3 filiżanki dziennie) lub stosuje się nalewki i wyciągi. Takie samo działanie ma podobny głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna Jacq.). Gatunków uszlachetnionych, pełnokwiatowych i kwitnących różowo nie używa się.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcTEiOj0tMqp_Vj8bkKSRR7...6_5gzTNR3d]
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz