Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POKRZYK WILCZA JAGODA
28-10-2013, 12:00:09
Post: #1
POKRZYK WILCZA JAGODA
POKRZYK WILCZA JAGODA
Atropa belladonna

Jest rośliną wieloletnią z rodziny psiankowatych. Występuje w całej Europie, w Polsce - najczęściej w rejonach podgórskich w stanie dzikim, w uprawie - prawie w całym kraju. Łodygę ma wzniesioną, rozgałęzioną, zieloną, czasem fioletowo nabiegłą, do 2 m wysoką, w górnej części omszoną. Duże, eliptyczne, całobrzegie liście są słabo kutnerkowate, górne-znacznie mniejsze od dolnych. Kwiaty wyrastają w rozgałęzieniach łodygi lub u nasady od czerwca w kształcie nibydzwonka w kolorze brunatno-purpurowym lub brunatnofioletowym z widocznymi ciemnymi żyłkami. Owocem jest prawie czarna, połyskująca, soczysta jagoda, przypominająca wiśnię. Trująca!

Pokrzyk wilcza jagoda jest od dawien dawna znany jako roślina lecznicza. Grecy i Rzymianie stosowali go w różnych schorzeniach: w razie ataków epilepsji, depresjach psychicznych, kaszlu i żółtaczce. Wyciśnięty ze świeżych liści sok po rozcieńczeniu wodą stosowano przy przewlekłych stanach zapalnych oczu, nie tylko u ludzi ale także u zwierząt domowych.

Nazwa rośliny - Atropa Belladonna - piękna pani, kojarzona jest z faktem stosowania pokrzyku przez Rzymianki w celu rozszerzenia źrenic i przydania oczom blasku. Ale Atropa- to imię jednej z trzech mitologicznych bogiń przeznaczenia, co świadczyłoby o tym, że w tamtych czasach były znane trujące właściwości tej rośliny. Cała roślina zawiera alkaloidy, głównie hyoscyjaminę, atropinę i skopolaminę: w korzeniach do 1,3%, w łodygach 0,65%, w liściach do 1,2%, w owocach do 0,70%, w kwiatach 0,6%.

W naszych aptekach z liści pokrzyku sprzedaje się: proszek o nazwie Astmosan, papierosy Neoastmosan, Alax, Belladrinal, Magnesthin, Spasticol i Memorol, a z korzenia pokrzyku sporządza się Extractum Belladonnae fluidum. Pochodzące z korzenia alkaloidy wchodzą w skład preparatów: Bellergot, Bellopan, Bellaphenol, Resergot, a atropina z nich pozyskiwana jest składnikiem Atropinum sulfuricum, Tolarginu i in.

Kwitnie: lipiec—sierpień 50-150 cm

Budowa zewnętrzna: Duża roślina z mocno rozgałęzioną łodygą. Liście całobrzegie, eliptyczne lub jajowate, zaostrzone. Kwiaty z głęboko rozciętym kielichem i rurkowatodzwonkowatą koroną; owoc jest błyszczącą fioletową jagodą.

Występowanie: W lasach liściastych, zwłaszcza buczynach, na wzgórzach i terenach podgórskich całej Europy.

Uprawa: Wymaga gleby urodzajnej, gliniastej, próchnicznej, stanowisk ciepłych. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu lub w szklarni, sadzi się sadzonki w rozstawie 40 x 50 cm.

Zbiór: Zbiera się nie uszkodzone liście w czasie kwitnięcia. Korzenie wykopuje się jesienią.

Suszenie: Liście szybko w przewiewnym miejscu, rozłożone cienkimi warstwami; w suszarni — w temp. 70—80°C. Korzenie umyte, najlepiej w suszarni, w temp. 70—80°C.

Skład chemiczny: Bardzo toksyczne alkaloidy — L-hioscyjamina, atropina i L-skopolamina. Oprócz tego pochodne kumaryny, garbniki, kwasy organiczne, a w liściach flawonoidy.

Działanie: działa na pewne części mięśni gładkich, hamując wydzielanie w różnych organach, przeciw skurczom (mięśni gładkich, części specjalnych, rozszerza źrenice.

Zastosowanie: Ze względu na dużą toksyczność i specyficzne działanie zioła te lub izolowane z nich substancje może zalecić tylko lekarz!

Dawkowanie: Dawka lecznicza liści: tylko 30—100 mg (!) jednorazowo. Większe dawki silnie hamują wydzielanie niektórych gruczołów, rozszerzają źrenice, wywołują stany silnego podrażnienia, później głębokiego, narkotycznego snu, kończącego się śmiercią z powodu sparaliżowania centrum oddechowego. Alkaloidy pokrzyku są stosowane jako środek przeciw skurczom (parkinsonizm jest objawem chronicznego zapalenia mózgu, charakteryzującego się drżączką). Dawki lecznicze obniżają wydzielanie gruczołów, łagodzą skurcze.

[Obrazek: pokrzyk_580.jpeg]
Zacytuj ten post w odpowiedzi12-11-2016, 20:04:19
Post: #2
RE: POKRZYK WILCZA JAGODA
(28-10-2013 12:00:09)Haniel napisał(a):  Nazwa rośliny - Atropa Belladonna - piękna pani, kojarzona jest z faktem stosowania pokrzyku przez Rzymianki w celu rozszerzenia źrenic i przydania oczom blasku. Ale Atropa- to imię jednej z trzech mitologicznych bogiń przeznaczenia, co świadczyłoby o tym, że w tamtych czasach były znane trujące właściwości tej rośliny.
Belladonna to tajemnicza roślina, której botaniczna nazwa wywodzi się od imienia jednej z trzech Mojr, czyli greckich bogiń losu. Atropos była najstarszą z sióstr; wyposażona w nożyce, przecinała nić życia śmiertelnika, gdy przychodził jego czas. W Polsce najpopularniejsze określenie tej krzewinki to pokrzyk wilcza jagoda. Jego etymologia sięga zamierzchłych czasów, kiedy to używano jej jako trucizny na wilki. Funkcjonują również takie nazwy, jak czarna wiśnia czy leśna tabaka. Pochodzi z rodziny psiankowatych, obfitującej w gatunki silnie trujące. Pokrzyk rośnie w miejscach wilgotnych, gdzie słońce nie dociera, a gleba jest żyzna. U nas występuje w zaroślach i na skrajach lasów, w południowej części kraju. Wizualnie jest dosyć niepozorny. Osiąga do około 150 cm wysokości, ma rozgałęzioną łodygę oraz duże owalne liście. Kwitnie w okresie między majem a sierpniem. We wrześniu natomiast brunatno-fioletowe kwiaty wydają owoce – czarne jagody.

Średniowieczne legendy głoszą, że pokrzyk jest rośliną, którą włada szatan. Opiekuje się on swoimi ziołami, pozostawiając je tylko w jedną noc w roku – Noc Walpurgii, kiedy to odbywa się Sabat Czarownic. Jego obchodom przewodziła bogini śmierci Hel. Ludzie, bojąc się diabelskich kobiet, władających złymi mocami, palili olbrzymie ogniska mające je odstraszyć. Belladonna była jednym ze składników tzw. „maści czarownic”.
Pozwalała ona przeżywać fantasmagoryczne stany z licznymi halucynacjami.
W dodatku maść działała jak afrodyzjak, wyzwalając żądze. Będąc w stanie ekstazy, czarownice udawały się na sabat, gdzie odbywały orgię z demonami.
Specyfik powoduje również uczucie lewitacji. Istniały przypuszczenia, iż kobiety, które zastosowały maść i zaspokajały swe potrzeby seksualne przy pomocy mioteł do zamiatania, naprawdę wierzyły, że na nich latały. W psychozie mogło im się to wydawać jak najbardziej realne. Skutkiem tego było powstanie mitu o czarownicach latających na miotłach.

Belladonna funkcjonowała również w starożytnych mitach. Historie o jej działaniu były zbliżone do tych z późniejszej epoki.

Wilcza wiśnia jest rośliną silnie trującą. Zjedzenie około 15-20 jagód kończy się śmiercią. Dziecko może nie przeżyć spożycia 2-3 owoców. W małych dawkach znalazła jednak zastosowanie do bardzo różnorodnych celów.

Istnieje też przekonanie, że rzymscy kapłani pili sok przed błaganiem bogini wojny o zwycięstwo.

W zależności od sposobu zażycia leśna tabaka wywołuje różne efekty. Palenie suszu – psychodeliczne. Inna metoda to parzenie ziołowej herbaty. Używa się do tego liści i korzeni, zalewając je na kilka minut wrzątkiem. Najintensywniejsze efekty uzyskuje się jednak w najprostszy sposób – poprzez zjedzenie dojrzałych jagód.

Jeden mały owoc jest w stanie wprowadzić człowieka w kompletny trans. Podróż po belladonnie trwa średnio parę godzin, ale zniekształcenie percepcji utrzymuje się nieraz nawet przez kilka dni!

Najważniejsza rzecz to trzymać się i wciąż szukać, szukać twórczych dróg, szukać samotności, szukać czasu na bycie i działanie, szukać sensu istnienia; trzeba trwać, bo dzika natura daje obietnice, że po zimie zawsze nadchodzi wiosna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz