Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TOPOLA CZARNA
28-10-2013, 19:30:56
Post: #1
TOPOLA CZARNA
TOPOLA CZARNA
Populus nigra

Należy do rodziny wierzbowatych, jest wysokim, dorastającym do 30 m drzewem dwupiennym o szerokiej rozłożystej koronie. Kora pokrywająca pień jest ciemna, głęboko spękana. Pączki topoli mają kształt podługowaty, są ostro zakończone, duże i lepkie. Młode liście są nagie, dojrzałe - pokryte włoskami. Liście wyrastające na pędach młodych różnią się kształtem od tych, które wyrastają na starych. Kwiaty są zebrane w kotkowe kwiatostany męskie i żeńskie. Owocem jest torebka, zawierająca dużą ilość podłużnych ciemnych nasion. Topola kwitnie wczesną wiosną i wówczas drzewo wysrebrzone jest jak gdyby puchem.

Topole spotykamy w liściastych lasach w towarzystwie wierzb, nad śródleśnymi ciekami i mokradłami. W Polsce występuje najczęściej w środkowej i południowej części niżu.

Podobne właściwości ma topola osika (Populus tremula), występująca w liściastych i iglastych lasach, w zaroślach. Osikę spotykamy w całym niemal kraju, w Karpatach i Sudetach do wysokości górnego regla, na glebach średnio żyznych i średnio wilgotnych.

Surowcem leczniczym, pochodzącym z obu gatunków, jest kora (Cortex populi). Zawiera ona glikozydy flawonowe i garbniki. W celach leczniczych używa się czasem pączków, w których znajdują się olejki eteryczne i pochodne flawonu. Naparu z pączków używa się przy nieżytach dróg oddechowych, gorączce, w reumatyzmie, chorobie nerek i dróg żółciowych, wątroby i śledziony.

Kora ma działanie moczopędne, antyseptyczne, przeciwzapalne, napotne i przeciwreumatyczne.

[Obrazek: topola.jpg]
[Obrazek: topola_czarna.jpg]
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz