Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RUTA ZWYCZAJNA
28-10-2013, 20:11:03
Post: #1
RUTA ZWYCZAJNA
RUTA ZWYCZAJNA
Ruta graveolens

Jest rośliną trwałą z rodziny rutowatych; pochodzi z Europy Południowej. Najczęściej można ją spotkać na skalistych suchych zboczach i wapiennych piargach. Jest charakterystyczna dla terenów krasowych.

Na dawnej wsi polskiej hodowano ją na okiennych parapetach; była też bohaterką ludowych piosenek: „Oj ruta, ruta, jałowiec - lepszy kawaler niż wdowiec". Dziś znana głównie z opowiadań.

Ruta jest rośliną dość wysoką o wyprostowanej łodydze i pierzastych liściach. Na szczytach pędów pojawiają się żółte kwiatki od czerwca do sierpnia. W czasie kwitnienia ścina się wierzchołki roślin i suszy - jak większość ziół - w cieniu, w miejscu przewiewnym. Jest lecznicza, ma silny przyjemny zapach, który zawdzięcza zawartości olejku lotnego, głównie w liściach. Prócz tego występuje w rucie flawonowy glikozyd kwarcytynowy - rutyna.

Niestety, ruta powoduje uczulenia, dlatego muszą to mieć na uwadze osoby alergiczne. Nie mogą jej stosować w żadnej postaci kobiety ciężarne.

W przypadku nerwicy wegetatywnej można przyjmować preparaty z tego ziela tylko pod kontrolą lekarza. Rutę łatwo można przedawkować, wywołując jej nadmiarem wymioty i ogólną niedyspozycję. Stosowana we właściwy sposób sprzyja lepszemu ukrwieniu przewodu pokarmowego i mięśni gładkich.

Ruta jest znana smakoszom jako ciekawa przyprawa, stosowana do dziczyzny, dzięki której uzyskuje niebanalny smak i aromat.
Mądrość ludowa wskazywała na fakt, że tam, gdzie rośnie ruta, giną muchy, unikają także jej obecności inne owady, za którymi nie przepadamy.

[Obrazek: RutaJackmanblue.jpg]
Zacytuj ten post w odpowiedzi04-10-2014, 20:56:11
Post: #2
RE: RUTA ZWYCZAJNA
Przygotowywanie:
1 łyżeczka ziół na szklankę wody.

DAWKOWANIE:
Odwar z łyżeczki ziół na szklankę wody zażywa się razy dziennie po 1-2 łyżeczki jako ogólnie przeciwko kurczom mięśni gładkich, środek żółciopędny. Wodne wyciągi są jednak mniej skuteczne niż alkoholowe, ponieważ do wody przenikają tylko niektóre substancje czynne.

UWAGA!!:
Zażywanie ściśle konsultować z lekarzem. Nie wolno stosować ruty w czasie ciąży; może też wywoływać nadmierne krwawienie miesięczne. Może spowodować przebarwienie na skórze, zwłaszcza w połączeniu z działaniem promieni słonecznych. Stosowana w dużych dawkach może działać toksycznie.
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz