Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uzależnienia ...
12-01-2014, 09:29:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-01-2014 09:30:49 przez Mikesz.)
Post: #1
Uzależnienia ...
Uzależnienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.
W praktyce określenie to ma kilka znaczeń.
W języku potocznym termin „uzależnienie” jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków (narkomania), leków (lekomania), alkoholu (alkoholizm), czy papierosów. W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji, internetu, czy seksu.
Są to uzależnienia często mniej znane i opisane, nie zawsze nawet określane w oficjalnych klasyfikacjach chorób.
Dlatego współczesna psychologia traktuje pojęcie uzależnienia szeroko i zakłada, że obejmuje ono także inne wypadki, kiedy ludzie czują się zmuszeni angażować się w ryzykowne, „wymykające się spod kontroli” zachowania .

Uzależnienie fizjologiczne (ang. physiological dependence), zwane też czasem fizycznym, to nabyta silna potrzeba stałego zażywania jakiejś substancji odczuwana jako szereg dolegliwości fizycznych (np. bóle, biegunki, uczucie zimna, wymioty, drżenia mięśni, bezsenność). Zaprzestanie jej zażywania (odstawienie) prowadzi do wystąpienia zespołu objawów, które określa się jako zespół abstynencyjny (zespół z odstawienia). W leczeniu stosowana jest detoksykacja, czyli odtrucie.

Grupa substancji, których nadużywanie prowadzi do uzależnienia fizjologicznego jest niewielka. Najważniejsze z nich to (w przypadku dwóch pierwszych substancji, w nawiasie nazwa choroby polegającej na uzależnieniu od danej substancji):
- nikotyna (nikotynizm)
- alkohol etylowy (alkoholizm)
- opiaty (heroina, morfina i inne)
- barbiturany (pochodne kwasu barbiturowego) stosowane jako leki nasenne
- niektóre steroidy
- benzodiazepiny (grupa leków psychotropowych)
Do uzależnienia fizjologicznego nie prowadzą amfetamina (zdania badaczy są podzielone), LSD, THC ani wiele innych substancji psychoaktywnych stosowanych rekreacyjnie.
Zdania badaczy są podzielone w sprawie kofeiny.
Ciekawym przykładem wywoływania czystej zależności fizjologicznej przy braku psychicznej są niektóre pochodne steroidów. Zależność ta jest na tyle silna, iż leków tych nie można odstawić nagle, gdyż może zagrozić to życiu pacjenta[potrzebne źródło].

Walka z uzależnieniem fizjologicznym przy dzisiejszym stanie wiedzy jest dość łatwa, często stosuje się środki pomocnicze (zapobiegające negatywnym efektom i zmniejszające ból ) na czas kuracji i powoli zmniejsza się dawkę danej substancji.
Nagłe odstawienie niektórych substancji może być niebezpieczne – w przypadku alkoholu może prowadzić do delirium tremens. W ciężkich przypadkach uzależnienia od opiatów, stosowana jest kuracja metadonowa lub buprenorfinowa. W lżejszych przypadkach stosowane są duże dawki diazepamu (Relanium). Zmiany receptorowe, przepuszczalność błon komórkowych, produkcja enzymów i neuroprzekaźników potrafią dość szybko się cofać do stanu prawidłowej homeostazy. Tak więc uzależnienie fizjologiczne stanowi niewielki problem w porównaniu do uzależnienia psychicznego.
Większość narkotyków – jeśli używa się ich względnie często i względnie systematycznie – wywołuje wystąpienie zależności (uzależnienia) na poziomie psychicznym. Niemożliwa jest sytuacja wystąpienia objawów zależności fizycznej przy braku uzależnienia psychicznego, często natomiast zdarza się sytuacja odwrotna. Szczególnie ma to miejsce w przypadku nadużywania substancji nie powodującej trwałej adaptacji organizmu (komórek), jak wymienione wyżej THC, czy niektóre psychodeliki.
Prowadzone są badania nad przydatnością ibogainy w walce z uzależnieniami. Terapia tym środkiem prowadzona już jest między innymi w USA. Metoda ta, ma dużą skuteczność – nawet 50% heroinistów po jednorazowym użyciu ibogainy odeszło od nałogu. W Polsce prowadzone są badania nad możliwością uzyskania z ibogi preparatów pozbawionych właściwości psychoaktywnych w celu wykorzystania w terapii uzależnień.

Uzależnienie psychiczne (ang. psychological dependence), znane też jako psychologiczne, to nabyta silna potrzeba stałego wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji, której niespełnienie jednak nie prowadzi do poważnych fizjologicznych następstw. Jego cechy to:
- wzrost napędu związanego z poszukiwaniem środka uzależniającego
- wzrost tolerancji na działanie środka (obniżenie efektu - przyjemności, który on dostarcza)
- kompulsywna konsumpcja środka kosztem swojego zdrowia oraz otoczenia ( natręctwo )
- osłabienie woli
- obsesja brania i natręctwa myślowe utrzymujące się i nawracające nawet po wieloletniej abstynencji
- samooszukiwanie się usprawiedliwiające wykonywanie danej czynności (związane z psychologicznymi mechanizmami obronnymi)
- fizyczne wyniszczenie, brak zainteresowania otoczeniem niezwiązanym ze środkiem i jego zdobywaniem
Zależność psychiczna to stan, w którym osoba dotknięta tą chorobą nie potrafi bez pomocy z zewnątrz przerwać zachowań kompulsywnych związanych ze zdobywaniem i konsumpcją. Nieleczona zależność psychiczna od substancji chemicznych prowadzi najczęściej do więzienia. Obecnie nie są znane skuteczne metody leczenia uzależnienia psychicznego od substancji chemicznych. Możliwe jest zatrzymanie kompulsywnych zachowań.

Przykładowe czynności powodujące uzależnienie:
- masturbacja i pornografia
- internet i gry komputerowe [potrzebne źródło]
- nadmierna dbałość o tężyznę fizyczną (bigoreksja)
-hazard
- seks, uzależnienie seksualne
- praca
- kupowanie[potrzebne źródło]
- jedzenie[potrzebne źródło]
- słodycze[potrzebne źródło]
- telewizja[potrzebne źródło]
- słuchanie muzyki[potrzebne źródło]
- samookaleczanie[potrzebne źródło]

Walka z uzależnieniem psychicznym zależy w głównej mierze od woli osoby uzależnionej. Jako że wola uzależnionego jest naruszona, osłabiona, pojawia się problem „błędnego koła”.
Dlatego niezmiernie rzadko zdarzają się „samowyleczenia” w przypadku zaawansowanych faz uzależnienia. Charakterystyczne jest podejmowanie przez uzależnionego decyzji (np. o rezygnacji z zażywania) i niemożność realizacji tej decyzji. Towarzyszy temu rozrastający się system psychologicznych mechanizmów obronnych.
W Polsce i na świecie coraz większą popularnością cieszą się metody oparte na wspólnotach dwunastokrokowych, t.j. Anonimowi Alkoholicy (AA), Anonimowi Narkomani (NA), Anonimowi Nikotyniści, Anonimowi Uzależnieni od Seksu i Miłości (SLAA), Anonimowi Żarłocy (AŻ) oraz Anonimowi Hazardziści (AH).
Brak jest opracowań naukowych dotyczących skuteczności tego typu terapii ze względu na reguły panujące w tych grupach. Jednakże istnienie (od dziesiątek lat w przypadku niektórych z nich) samofinansowanie oraz ciągły nieliniowy wzrost ilości grup daje podstawę sądzić, iż metody tam stosowane mają pewną skuteczność. Stosunkowo wysoką skutecznością cieszy się terapia pracą stosowana we wspólnocie Cenacolo[potrzebne źródło]. Skuteczność zaleczania uzależnienia w odniesieniu do różnych metod terapii często trudno określić z powodu braku badań statystycznych lub ich niewłaściwego wykonania. Najczęściej popełnianym błędem jest zbieranie informacji o utrzymywaniu abstynencji od samych uzależnionych.
Do niedawna za uzależnienie od narkotyków obarczano tylko i wyłącznie tzw. słabą wolę osób uzależnionych. W świetle współczesnych badań wiadomo, iż owo osłabienie nie jest istotą tej choroby.
Przezwyciężenie uzależnienia fizjologicznego w walce z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych to niewielkie osiągnięcie. Głównym czynnikiem powodującym, że narkomani wracają do uzależnienia, jest jego psychiczny aspekt.

Uzależnienie społeczne (socjologiczne), wiąże się z zażywaniem środków toksycznych pod wpływem panującej mody lub w grupie ludzi podobnych do siebie (np. hippisów), w kręgach młodzieży z tzw. subkultur. Istotą zjawiska jest bardzo silne uzależnienie od grupy, co pociąga za sobą bezwzględne respektowanie panujących w niej zasad i obyczajów.
Ponadto osoba uzależniona, w miarę pogłębiania się choroby, rezygnuje z ważnych dla siebie wcześniej aktywności, wypada z ról społecznych (utrata pracy, usunięcie ze szkoły, konflikty w rodzinie, zanik zainteresowań, zawężenie kontaktów do grupy narkomańskiej). Następuje coraz większa marginalizacja i najczęściej również kryminalizacja środowiska, w którym obraca się uzależniony.

Główne objawy uzależnienia, występujące przy prawie każdym jego typie to:
Zachowanie szybko staje się nawykowe.
Jest częste, regularne i stereotypowe.
Zabiera znaczną część czasu.
Jest przyczyną problemów zdrowotnych, finansowych, zawodowych, małżeńskich i innych.
Ma charakter kompulsywny. ( natręctw )FS
Trudno go zaprzestać trwale i całkowicie.
Związane jest z powracającym wewnętrznym przymusem do niego.
Zespół abstynencyjny po odstawieniu substancji lub zaprzestaniu kontaktu z daną sytuacją.
Nałóg wpływa destrukcyjnie nie tylko na zdrowie osoby uzależnionej, ale również na zachowania społeczne. Z uzależnienia mogą wynikać kłopoty w pracy, rozpad związku małżeńskiego lub innej struktury o charakterze rodzinnym, zanik więzi rodzic–dziecko czy dziecko–dziecko.
Uzależnienia są również często przyczyną zachowań o charakterze kryminogennym, np. z powodu nadużycia alkoholu popełniono w Polsce na sto takich zanotowanych przypadków 77 zabójstw, 58 umyślnych podpaleń, 79 pobić i zranień i aż 82 przestępstwa o podłożu seksualnym. –[14]

Opracowanie na podstawie internetowej encyklopedii .
M- EQ
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi12-01-2014, 15:19:25
Post: #2
RE: Uzależnienia ...
Mikesz - w jakim kontekscie mamy poruszac temat "uzaleznienia" ?

jakie kto z nas ma uzaleznienie, czy znamy przyklady uzaleznien,
jak przeciwdzialac, jak sie wpada w uzaleznienia ...
potrzebny jest punkt "zaczepny" ...


[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcRCjzdmHJtowv-c5Apyw6e...IciugfxDcw]

Świat, który znaliśmy, skończył się w ciągu kwartału?
Krócej. W ciągu miesiąca.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
12-01-2014, 15:24:12
Post: #3
RE: Uzależnienia ...
Ten temat jest dopiero założony.
Aby zacząć jakąkolwiek dyskusję w tym temacie, trzeba najpierw podać na początku użytkownikom forum - definicję uzależnień , aby wszyscy wiedzieli, o czym będzie ew. dyskusja.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
28-01-2014, 12:59:41
Post: #4
RE: Uzależnienia ...
Przede wszystkim najpierw należy odróżnić granicę pomiędzy uzależnieniem a nadużywaniem. Według różnorodnych słowników uzależnienie rozumiemy jako stan fizyczny i psychiczny, gdzie wystąpiło uzależnienie od pewnych substancji CHEMICZNYCH np. alkohol, amfetamina, barbiturany, środki psychotropowe, klej, rozpuszczalnik, leki, halucynogen. Najważniejszymi sygnałami rozpoznania, że ktoś jest uzależniony od substancji jest:
* przymusowe, ciągłe branie danej substancji
* stracenie kontroli i umiejętności przetrwania lub próba zmniejszenia dawki
* notoryczne zażywanie środka aby nie dopuścić do tak zwanego "kaca"
* zaobserwuje się wystąpienie lęków, niepokoju, strachu, paniki bezsenność, omamy, częste skurcze mięśni podczas wystąpienia "zespołu abstynencji"
* przymusowa potrzeba zwiększania dawek substancji
* utrata zainteresowania społeczeństwem, własnym życiem
* używanie środka uzależniającego po mimo wiedzy na temat narkotyku.

Trzeba również przyjrzeć się definicji środka odurzającego według Art.6 z Ustawy przeciwdziałania narkomanii
- środek odurzający - każda substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działająca na ośrodkowy układ nerwowy.

Pojawiają się teraz nowe uzależnienia, mogę wam tu powymieniać setki tysięcy rzeczy, które mogą nas uzależnić. Nawet przyprawa, którą macie w szafce w kuchni np. lubczyk czy szałwia może nas uzależnić.
Teraz do groźnych uzależnień nie tylko od substancji chemicznej ale również uzależnienia od gier, internetu, zakupów, hazardu, pornografii.
Można obecnie zaobserwować u dzieci w bardzo młodym wieku przymus ciągłego grania, zdobywania pozycji w internecie. Hazard doprowadza do bankructwa upadku rodziny, pornografia niszczy nasze życie seksualne i stajemy się kimś niebezpiecznym dla otoczenia.


Jeżeli chcecie napiszcie o jakim uzależnieniu mam dokładnie wam napisać ;)
Zacytuj ten post w odpowiedzi
28-01-2014, 23:51:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2014 23:53:34 przez Boji.)
Post: #5
RE: Uzależnienia ...
Cytat:Uzależnienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji
.
Odnosnie zazywania jakiejs substancji -
dosc dobre opracowanie tematu, godne polecenia:
[DOC]
Narkotyki zdrowie i życie czyli uzależnienia i leczenie - Sciaga.pl
http://www.sciaga.pl/tekst/zalacznik/16092/‎

Uzaleznienie jako potrzeba wykonywania jakiejs czynnosci jest zazwyczaj zaburzeniem,
zmiana patologiczna w osobowosci czlowieka.
Wszelkiego rodzaju "ticki", "syndromy" choroba zwana "plasawica",
ale tez typowo przyzwyczajeniowe sprawy moga przerodzic sie w
chorobliwy nawyk ...

Dla przykladu ...

Cytat: „Uzależnienie od komputera i internetu jest uzależnieniem psychicznym
tzn. osoba uzależniona ma silną potrzebę korzystania z komputera i surfowania po internecie.”

Świat, który znaliśmy, skończył się w ciągu kwartału?
Krócej. W ciągu miesiąca.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz