Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyjaźń
10-04-2014, 07:53:31
Przyjaźń
Jak myślicie ?
czy bezinteresowna przyjaźń istnieje ?
Pozbawiona ego i bez oczekiwania na coś.
czy człowiek zdolny jest do dawania bez nastawiania się na branie?
Wiem wielu tak mówi.
Ale czy tak jest ? czy po weryfikacji siebie i swoich przyjaźni będzie to poparte doświadczeniem? tzn ta bezinteresowność.
czy przyjażń jest coś warta jeśli jednak jej wartość jest kładziona na szali z tym co dostajemy w zamian?
często mowimy że ktos jest czemus winni ze ktoś nas skrzywdził że tak wielu ludzi odeszło od nas i nas zostawiło, ile tak naprawde jest w tym winy świata zewnetrznego a ile naszego wewnętrznego.
Zacytuj ten post w odpowiedzi

10-04-2014, 08:12:14
RE: Przyjaźń
Tak JEST!,
Tak ISTNIEJE!
Wg mnie właśnie na tym polega przyjaźń, o której już pisałam winnym temacie, tyle że tam tyczyło to przyjaźni damko męskiej.
Teraz prawimy ogólnie, i powiem Ci, że przyjaźń taka istnieje, przyjaźń która nic nie oczekuje w zamian... ja będąc z kim zaprzyjaźniona jestem ponieważ, a nie dla czegoś... nie oczekuję nic w zamian... sama świadomość że jest ktoś gdzieś tam, który mnie wysłucha i powie że bredzę lub zanurzam się w otchłani swoich negatywnych odczuć, powie, STOP, jest już tym, czymś...
przyjaciel to ten który widzi Twój smutek pomimo uśmiechu na twarzy.

Najważniejsza rzecz to trzymać się i wciąż szukać, szukać twórczych dróg, szukać samotności, szukać czasu na bycie i działanie, szukać sensu istnienia; trzeba trwać, bo dzika natura daje obietnice, że po zimie zawsze nadchodzi wiosna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
10-04-2014, 08:53:13
(10-04-2014 08:12:14)Szukająca Drogi napisał(a):  ja będąc z kim zaprzyjaźniona jestem ponieważ, a nie dla czegoś... nie oczekuję nic w zamian... sama świadomość że jest ktoś gdzieś tam, który mnie wysłucha i powie że bredzę lub zanurzam się w otchłani swoich negatywnych odczuć, powie, STOP, jest już tym, czymś...
przyjaciel to ten który widzi Twój smutek pomimo uśmiechu na twarzy.
A więc jednak za coś...
Jednak musi zachodzić emocjonalna wymiana, w przeciwnym razie jest obojętność. A przyjaciel to nie osoba obojętna. Wszystko ma swoje uwarunkowania.
...gdyby nie wysłuchał, gdyby po prostu wzruszył ramionami...
Byłby to przyjaciel, czy można by go tak nazwać?
Sam wyraz: przyjaźń , przy jaźń, przy - jaźni, ktoś kto jest obok nas, przy nas, a więc przywiązanie, ale ze względu na coś przecież, bo otrzymujemy zrozumienie, wsparcie. W takim kontekście nie można mówić o bezinteresowności. Są interesy i interesy, niekoniecznie mające wymiar materialny.
:)

Pozdrawiam
Jola
10-04-2014, 09:05:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-04-2014 09:06:07 przez Mikesz.)
Jeżeli o mnie chodzi - to ja podchodzę raczej sceptycznie do tzw. bezinteresownej przyaźni .
Owszem, na pewno gdzieś istnieje - tak jak pewnie istnieje " miłość od pierwszego spojrzenia " czy " miłość do grobowej deski "....
Ale ja z taką faktycznie bezinteresowną przyjaźnią w życiu - nie spotkałem się - :s
10-04-2014, 09:06:25
Tak zawsze jednak jest za coś o tym mowie.I mimo tego ze temu przeczymy to tak jest.
Zawsze jest dawanie i branie, nawet jak nie od razu to jednak kiedyś przychodzi nam za to zapłacić.
10-04-2014, 09:46:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-04-2014 10:01:40 przez infedro7 ♡.)
(10-04-2014 09:06:25)rastar napisał(a):  Tak zawsze jednak jest za coś o tym mowie.I mimo tego ze temu przeczymy to tak jest.
Zawsze jest dawanie i branie, nawet jak nie od razu to jednak kiedyś przychodzi nam za to zapłacić.

Hmm... temat jest trochę ujęty podchwytliwie Rast :P ;)
- bo owszem można powiedzieć ze jest , a można powiedzieć tez że niema... i wbrew pozorom obydwie odpowiedzi są prawidłowe :>
- gdyż wszystko zależy "jak leży" nasze postrzeganie rzeczywistości... a wiec niejako od zasięgu i dystansu od tej która jest tu na Ziemi... ;)

Być może tym z pozoru niewinnym tematem chcesz nawet to osiągnąć, czyli niejako zbadać kto jak faktycznie ''odbiera rzeczywistość''... i czy skupia się jedynie na czymś namacalnym, czy wybiega dużo dalej poza zakres tylko tej ziemskiej rzeczywistości...
- bo wybiegając dużo dalej niż tylko 'ludzka egzystencja'... istnieje Wszystko, to o co niby pytasz... bo wszystko tam jest Bezwarunkowe :)
- pytanie tylko, czy człowiek jest w stanie tego doświadczyć, bo jeżeli Sam doświadczy... to i zmienia się o 180* jego postrzeganie świata, i to nie tylko zewnętrznie/bo tak by sobie np. powiedział/ ale dogłębnie i wewnętrznie Duchowo, czyli zmiana jest na zasadzie Transformacji duchowej, a nie na poziomie tylko czysto logiczno/analitycznym... :heart: Angel

---miłego dnia... infe7

Bo Kto szuka ... Ten znajdzie... !!!:)
10-04-2014, 09:50:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-04-2014 09:52:59 przez Jola..)
(10-04-2014 09:06:25)rastar napisał(a):  Tak zawsze jednak jest za coś o tym mowie.I mimo tego ze temu przeczymy to tak jest.
Ależ ja nie przeczę, że moja przyjaźń jest uwarunkowana, potrafię się do tego przyznać, nie ma w tym nic złego, że szukamy ludzi o podobnych standardach etyczno-moralnych, jakże inni mieli by nas wspierać, czy choćby i rozumieć nas? Nie wyobrażam sobie mojej przyjaźni z kimś, kto okazuje jakąś formę nielojalności wobec partnera, współmałżonka, albo kto jest rasistą, homofobem, itp. Można wymieniać i wymieniać, krąg kandytatów się kurczy, ale jak to mówią lepiej mieć jednego prawdziwego niż 100 udawanych.
:)
Jaki ładny awatarek, rastar.

Pozdrawiam
Jola
10-04-2014, 10:46:29
Można być przyjacielem anonimowym... Pomagać z dobroci serca, kiedy ktoś boryka się z problemami. Nie trzeba znać tej osoby...
Tacy ludzie istnieją...
10-04-2014, 13:46:46
rastar :
Cytat:Jak myślicie ?
czy bezinteresowna przyjaźń istnieje ?
Pozbawiona ego i bez oczekiwania na coś.
czy człowiek zdolny jest do dawania bez nastawiania się na branie?
Wiem wielu tak mówi.
Ale czy tak jest ? czy po weryfikacji siebie i swoich przyjaźni będzie to poparte doświadczeniem? tzn ta bezinteresowność.
czy przyjażń jest coś warta jeśli jednak jej wartość jest kładziona na szali z tym co dostajemy w zamian?
często mowimy że ktos jest czemus winni ze ktoś nas skrzywdził że tak wielu ludzi odeszło od nas i nas zostawiło, ile tak naprawde jest w tym winy świata zewnetrznego a ile naszego wewnętrznego.

Bezinteresowna przyjazn nie istnieje ... a juz napewno nie wsrod ludzi.
predzej czy pozniej wychodzi cos, co staje sie przyczyna naszego rozczarowania,
rozgoryczenia, zawiedzenia sie przyjaznia.
Mozemy dalej sie przyjaznic, i wielokroc tak czynimy ...
ale takie elementy zalegaja w naszej duszy, jak kalk w czajniku do gotowania wody ...
Przyjazn jest najpiekniejszym skarbem w naszym zyciu, niezapomnianym,
zawsze pozostawia w sercu slad, lecz potrafi przeminac ...
Poznac prawdziwa przyjazn mozemy wowczas, gdy cisza miedzy dwojgiem ludzi nie jest meczaca ...
ale to jest do rozpoznania dopiero po ... jakichs 30 - 50 latach wspolnie spedzonych ...

Przyjaznie nalezaloby podzielic/nazwac, nie mozna jedna miara ich oceniac i charakteryzowac.
Dlatego zaznaczylam : Bezinteresowna przyjazn nie istnieje.

Tu jestem sklonna przyznac racje cichutkiej ...
Cytat:Można być przyjacielem anonimowym... Pomagać z dobroci serca, kiedy ktoś boryka się z problemami.
Nie trzeba znać tej osoby...
Tacy ludzie istnieją...

To ludzie, a nie podróże statkiem, przyprawiają mnie o chorobę morską.
Ale obawiam się, że nauka jeszcze nie znalazła lekarstwa na tę dolegliwość.

Umberto Eco

10-04-2014, 14:22:56
Jolu, ja to co napisałam rozumiem jako samoświadomość... więc to jest tylko i wyłącznie moje podejście, ale nie stan faktyczny. Słuchanie o którym rzeczesz jest bardzo cenną umiejętnością, niestety nie wszyscy ją posiadają.

Przychylam się do opinii Cichej:
Cytat:Można być przyjacielem anonimowym... Pomagać z dobroci serca, kiedy ktoś boryka się z problemami. Nie trzeba znać tej osoby...
Tacy ludzie istnieją...

Najważniejsza rzecz to trzymać się i wciąż szukać, szukać twórczych dróg, szukać samotności, szukać czasu na bycie i działanie, szukać sensu istnienia; trzeba trwać, bo dzika natura daje obietnice, że po zimie zawsze nadchodzi wiosna.
10-04-2014, 14:37:08
Także uwazam że bezinteresowna przyjażń nie istnieje , jak kolwiek nazwać toą interesownośc, czy branie, oblec ja w kwiatki to jednak zawsze jest.
10-04-2014, 15:25:23
pod warunkiem, że obie strony uważają, że coś dają w zamian... np. cierpliwość i nie obwiniają innych, i nie wkładają w usta przyjaciela słów, które nie zostały wypowiedziane :P

11-04-2014, 12:23:48
Rozumiem Cię SzD :).
Też mam swoje wyobrażenie o przyjaźni idealnej, ale rzeczywistość jest jednak inna, często konieczne są kompromisy, gdy ktoś przekracza granicę. Przyjaciel jest przecież żywym człowiekiem, a więc istotą niedoskonałą, ale ważne by dążyć w takiej przyjaźni do spełniania tych wartości, które są dla nas w tej przyjaźni ważne w przeciwnym razie nic z tego nie będzie.
A czasem łatwiej wybaczyć wrogowi niż przyjacielowi, wobec przyjaciół oczekiwania bywają większe, więc i bardziej dolegliwe poczucie rozczarowania.

Pozdrawiam
Jola
11-04-2014, 12:32:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-04-2014 12:35:39 przez infedro7 ♡.)
(10-04-2014 14:37:08)rastar napisał(a):  Także uwazam że bezinteresowna przyjażń nie istnieje , jak kolwiek nazwać toą interesownośc, czy branie, oblec ja w kwiatki to jednak zawsze jest.

- hmm... skoro istnieje Bezwarunkowa Miłość, o czym powinieneś przecież wiedzieć, to i istnieje 'bezwarunkowa Przyjaźń'... gdyż jest ona niejako pochodną tej pierwszej, i od niej się wywodzi...

... :heart: Angel

Bo Kto szuka ... Ten znajdzie... !!!:)
11-04-2014, 13:24:56
Lightbulb RE: Przyjaźń
hmmmmm....
Nie ma czegoś takiego jak PRAWDZIWA przyjaźń. Z dwóch bardzo podstawowych powodów: żadna przyjaźń nie jest bezinteresowna i żadna przyjaźń nie jest nacechowana bezkompromisową lojalnością. Przekonałam się o tym niejednokrotnie w swoim czterdziestoletnim żywocie. Według mnie mogą istnieć „przyjacielskie stosunki”, koleżeństwo, ale nie istnieje przyjaźń.
Każda znajomość, którą większość lubi nazywać przyjaźnią ma w sobie elementy symbiotyczne, a także czasami nie uświadomioną w sposób bezpośredni zyskowność jedno lub wielostronną. Niektóre „przyjaźnie” są nawet wręcz pasożytnicze. Bilans zysków i strat takich stosunków międzyludzkich bywa różny i może mieć stan zerowy, jednak zawsze będzie w nich jakiś interes.
Ludzie często mylą miłość z przyjaźnią, ma to szczególnie miejsce w układach męsko damskich. Gdy w grę wchodzą uczucia nie można mówić o przyjaźni, bo miłość sama w sobie nie jest bezinteresowna, bo jakby nie patrzeć oczekujemy od drugiej strony wzajemności. Taka wzajemność automatycznie wyłącza aspekt bezinteresowności, co automatycznie wyklucza możliwość zaistnienia przyjaźni.
:D
Nawet przysłowiowa psia przyjaźń nie do końca jest bezinteresowna, ponieważ jak wiem z doświadczeń domowych, pies zawsze liczy na michę. Chociaż przyjaźń psa ma dużo więcej z prawdziwej przyjaźni, niż przyjaźń człowieka do człowieka.
:s
WNIOSEK: PRAWDZIWA PRZYJAŹŃ TO UTOPIA ZA KTÓRĄ GONIMY SZUKAJĄC SZCZĘŚCIA. JEST JAK BÓG W KTÓREGO TAK WIELU WIERZY, A NIKT TAK NAPRAWDĘ NIE WIDZIAŁ.:huh:
Odpowiedz