Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jak unikać konfliktów w związku ćwiczenia :)
18-09-2009, 22:23:20
Heart jak unikać konfliktów w związku ćwiczenia :)
ćwiczenia są dla wszystkich,nie tylko dla par :)
dzisiaj zamieszcze tylko 2,resztę spróbuje na dniach.Jestem współautorka ćwiczeń,wszystkie sugestie,krytyka - mile widziane.
Ćwiczenia zostały zaakceptowane i ocenione bardzo pozytywnie przez prowadzącą zajęcia :)
:heart:

Ćwiczenie 1. Wyrażanie uczuć wprost.
Cel: Celem tego ćwiczenia jest zlokalizowanie obszaru, na gruncie którego najczęściej dochodzi do konfliktów między partnerami i spojrzenie na problem z perspektywy każdej ze stron. Partnerzy poprawiają umiejętność wyrażania własnych emocji i mówienia od siebie. Są uwrażliwiani na zachowania empatyczne.
Część I
1. Każda z par ustala, który z partnerów jest osobą A, a który osobą B.
2. Partnerzy wspólnie zastanawiają się, kiedy i w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do kłótni.
3. Po ustaleniu najczęstszego powodu konfliktów osoba A wyraża swoje emocje wprost według schematu:
„Czuję………………………………………………… (emocja),
kiedy Ty………………………………………………… (zachowanie),
ponieważ………………………………………………… (konkretny powód).”
Osoba A mówi o przeżywanych przez siebie w sytuacji konfliktowej emocjach i o swojej perspektywie tego zdarzenia.
4. Osoba B parafrazuje wypowiedź osoby A (Usłyszałem/usłyszałam, że powiedziałeś/powiedziałaś, że…).
5. Osoba B stara się wczuć w położenie osoby A, w jej emocje i z tej perspektywy ocenia sytuację.

Część II (osoby A i B zamieniają się rolami)
1. Osoba B wyraża swoje emocje wprost według schematu:
„Czuję………………………………………………… (emocja),
kiedy Ty………………………………………………… (zachowanie),
ponieważ………………………………………………… (konkretny powód).”
Osoba B mówi o przeżywanych przez siebie w sytuacji konfliktowej emocjach i o swojej perspektywie tego zdarzenia.
2. Osoba A parafrazuje wypowiedź osoby B (Usłyszałem/usłyszałam, że powiedziałeś/powiedziałaś, że…).
3. Osoba A stara się wczuć w położenie osoby B, w jej emocje i z tej perspektywy ocenia sytuację.

Część III
Partnerzy ustosunkowują się do swoich wypowiedzi. Następuje konfrontacja subiektywnych odczuć partnerów odnoszących się do sytuacji konfliktowej i dyskusja nad wnioskami.

Ćwiczenie 2. Kontrakt.

Cel: Celem ćwiczenia jest wypracowanie przez partnerów wspólnej umowy dotyczącej postępowania wobec siebie na co dzień, a w szczególności w sytuacji konfliktu.
1. Partnerzy wspólnie ustalają zasady dotyczące własnego zachowania (szczególnie w sytuacjach konfliktu- np. nie krzyczymy na siebie, itp.) i spisują je tworząc kontrakt.
2. Każda para ustala hasło- klucz stosowane, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli. W momentach, kiedy może dojść do złamania ustaleń kontraktu, jeden z partnerów wypowiada hasło- klucz. Wówczas każda z osób udaje się do innego pomieszczenia i ma czas na ochłonięcie. Kiedy emocje już opadną i partnerzy gotowi będą do rozmowy, wykonują ćwiczenie 1. odnosząc się do zaistniałej sytuacji.
3. Za każde złamanie ustaleń kontraktu partnerzy wyznaczają sobie kary.
UWAGA: Kary wyznaczane przez partnerów nie mogą być poniżające.

Cały świat jest jak wielkie ciastko, ludzie zaś są marnymi okruszkami i tak się składa, że akurat ja jestem rodzynkiem <<Garfield>>
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi

18-09-2009, 22:54:20
RE: jak unikać konfliktów w związku ćwiczenia :)
Świetny pomysł! Dziękujemy Shim za temat ;*;*

Polecam:

Jasnowidzenie, Tłumaczenie snów i Oczyszczanie Kamy Wróżenie, Bioenergoterapia, Buddyzm - Katowice, Mysłowice, Sosnowiec

:)
11-09-2010, 11:11:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-09-2010 11:17:47 przez profanus.)
Po co unikać konfliktu, konflikt ma do spełnienia ważną funkcję w związku i jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Zamiast unikać konfliktów lepiej uczyć się kultury konfliktowania. Konflikt to iskrzenie i ścieranie się poglądów, unikanie konfliktów to najgorsza z możliwych strategii. Właściwe podejście do konfliktów rodzi twórczą postawę, a unikanie konfliktów rodzi lęk i ucieczkę. To zaprzeczanie własnemu instynktowi, który chce walki, to zabijanie instynktu, który można właściwie wykorzystać a nie zabić unikaniem.
Nie da się zbudować związku na umowach, gdyż ani z własnym, ani tym bardziej cudzym instynktem nie da się sporządzić umowy. Chyba, że ktoś chce zostać robotem, to już inna para kaloszy.
Żeby była umowa to dwie strony muszą się zgodzić, a jeżeli jedna nie chce i co wtedy?
Ćwiczenie może być dobre, ale tylko wtedy gdy ćwiczymy konflikt, a nie jego unikanie. Nigdy nie ma gwarancji, że jedna ze stron dotrzyma umowy, dlatego ja wolę kulturę konfliktu niż jego unikanie, bo ludzka energia jest nieprzewidywalna i nie wiadomo jak zachowa się druga strona konfliktu, gdy jej zaproponujemy umowę, może się jeszcze bardziej wkurzyć.
30-09-2010, 08:02:32
Bo te ćwiczenia chyba są źle zatytułowane. Powinny się nazywać "Jak konstruktywnie przechodzić konflikty" albo coś takiego. Rzeczywiście powszechne przekonanie jest takie, że konfliktów powinno się unikać, bo to szkodzi. Wiele osób unika też konfliktów po prostu ze strachu przed konfrontacją z partnerem. Wolą schować, przełknąć swoje oczekiwania. A potem się gromadzi, gromadzi, gromadzi... i nagle wybuch! Partner jest zdziwiony, że z powodu niezakręconej tubki pasty takie tornado.
Także konflikty, kłótnie jak najbardziej - ale uczciwie. Była nawet taka książka kiedyś "Uczciwa kłótnia małżeńska".

We wszystkich nas drzemie iskierka boskości. Joga roznieca ją w jasny płomień.
BKS Iyengar
Ćwicz Jogę świadomie | Bliscy nie odchodzą
Odpowiedz